ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Natalia Grzeszczyk Dariusz Stańczuk

Odeon Stanisława Janickiego

Na premierowe odcinki Odeonu Stanisława Janickiego zapraszamy w każdy piątek o 16:30!

Od 19 lat jest naszym przyjacielem i członkiem naszej radiowej załogi.  
Radiowcem stał się bezwysiłkowo: po prostu pewnego dnia zasiadł przed mikrofonem i ze swadą oraz bez cienia tremy wygłosił jeden ze swoich niezwykłych, filmowych felietonów.                                  
Och, to niepodrabialne „errrr”…
Jest w najlepszym tego słowa znaczeniu niedzisiejszy. Szarmancki, błyskotliwy, ma styl bycia przedwojennej gwiazdy kina. Jednocześnie potrafi być duszą towarzystwa, z masą wspomnień i anegdot na każdą okazję. Filmoznawca i filmowiec, podróżnik gotowy w każdej chwili ruszyć do ukochanej Japonii, meloman, erudyta i znawca wina…
Słowem – STANISŁAW JANICKI.

11 listopada skończył 90 lat!

Posłuchajcie rozmowy z Joanną Rożen-Wojciechowską, byłą dyrektorką programową Telewizji Kino Polska (obecnie dyrektorką Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy). Stanisław Janicki przez lata prowadził w tej telewizji swoje autorskie programy.

posłuchaj Joanna Rożen-Wojciechowska o Stanisławie Janickim

Rozmowa z Katarzyną Dziubą, wieloletnią producentką programów Stanisława Janickiego w Telewizji Kino Polska.

posłuchaj Katarzyna Dziuba o Stanisławie Janickim

Na zdjęciu dwa ujęcia z "Programu obowiązkowego" Magdaleny Juszczyk, Stanisław Janicki był gościem naszej dziennikarki w jej autorskim programie w tej telewizji tematycznej, prezentującej polskie filmy i wywiady z filmowcami. 

 


Pierwszym filmem, jaki zobaczył w kinie, była "Królewna Śnieżka" Walta Disneya... To był rok 1939, Warszawa. Jak wspomina: "Któregoś dnia ojciec zaprowadził nas do Romy. To było bardzo wytworne kino, dzisiaj mieści się w nim operetka. I tam szła Królewna Śnieżka z polskim dubbingiem - co było rzadkością w tamtych czasach. Widzę i słyszę ten film do dzisiaj..." Tak narodziła się wielka, odwzajemniona miłość do X MUZY, która trwa do dziś.

Stanisław Janicki to jeden z największych w Polsce znawców kina. Jest dziennikarzem, krytykiem filmowym, reżyserem, scenarzystą. Przez ponad 30 lat był autorem programu telewizyjnego "W STARYM KINIE".

Przez jego ODEON w RMF Classic przewiną się największe postaci nie tylko starego, ale i nowego kina. Będą romanse, skandale, zjawiskowe gwiazdy i genialni reżyserzy - czyli to wszystko, co zawsze fascynowało go w kinie...

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic