ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Prawdziwie Filmowy Kraków… zacznie się od wystawy WAJDA

Najlepsze filmowe produkcje, intrygujące dokumenty z całego świata, najpiękniejsza muzyka z dużego ekranu i monograficzna wystawa Andrzeja Wajdy – to wszystko już w najbliższych miesiącach w Krakowie! Kwiecień, maj i czerwiec zaoferują wielbicielom kina długą listę atrakcji. Filmowe świętowanie zaczniemy od wystawy WAJDA w Muzeum Narodowym Krakowie. Zaprosimy na majowy weekend z OFF CAMERA , dźwięki 11. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie i zakończymy wydarzeniami 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Prawdziwie Filmowy Kraków… zacznie się od wystawy WAJDA

„Kraków nie daje o sobie zapomnieć na wielkim ekranie. Hollywood obejrzało właśnie film <> Agnieszki Holland, do którego sceny kręcono w Krakowie. W ostatnich dniach do kin wszedł także film <>, w którym zagrały korty Nadwiślan czy Nowa Huta. To dowód na to, że stolica Małopolski jest idealnym filmowym plenerem” – zapewnia Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Filmowy Kraków już 6 kwietnia otworzy wystawa WAJDA w Muzeum Narodowym w Krakowie.  Zobaczymy inscenizatora kina, mistrza filmowej narracji, niezrównanego reżysera, tytana energii i pomysłów. „Andrzej Wajda jest wizytówką – polskiego filmu, polskiego teatru – na świecie. Przez pryzmat twórczości Reżysera zobaczymy w MNK człowieka; poznamy jego myśli, jak również odniesienia do szeroko pojętej kultury. Współtworzą ją przede wszystkim rozpoznawalne motywy ikonograficzne z filmów Wajdy, stanowiące o zasobie naszej wyobraźni. Nie mam wątpliwości, że wystawa będzie panoramą jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina” – mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja będzie oparta na wspaniałych artefaktach pozostawionych przez Mistrza: scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach czynionych podczas procesu twórczego, rekwizytach i kostiumach, projektach scenografii i dokumentach produkcyjnych pieczołowicie zbieranych przez samego reżysera.

Początek maja to 12.OFF CAMERA! Zaskoczy nas najciekawszymi premierami kina niezależnego z całego świata i nowymi sekcjami specjalnymi m.in. „Gdzie Ci mężczyźni?”, „Na dole róże…” czy „Rzeczywistość? Dlaczego nie!”. Dzięki Festiwalowi Kraków zamieni się w gigantyczne kino plenerowe. Zadowoleni będą wielbiciele seriali – specjalne atrakcje będą czekać w ramach paneli, dyskusji i pokazów specjalnych SerialConu.  „OFF CAMERA to najlepsze kino z całego świata, ale również konkursy: o Krakowską Nagrodę Filmową i Konkurs Polskich Filmów Fabularnych z Nagrodą Kulczyk Foundation. Dzięki nim już po raz 12. Pokazujemy, w jaki sposób wykorzystać komercyjne środki, realizując niekomercyjne cele. Dodajemy młodym filmowcom odwagi i udowadniamy, że spełnienie marzenia o „robieniu kina” jest w zasięgu ręki” podkreśla Szymon Miszczak, dyrektor Festiwalu.

Przypomnienie znaczącej roli Wojciecha Kilara dla historii polskiego i światowego kina, ponowna wizyta zdobywcy dwóch Nagród Akademii Alexandre’a Desplata z monograficznym koncertem największych jego hitów i pierwsza pod Wawelem wizyta wybitnego brytyjskiego kompozytora Craiga Armstronga z jego muzyką stworzoną do najbardziej widowiskowych produkcji Baza Luhrmanna. Aż dwie projekcje symultaniczne: światowa premiera Dracula Live in Concert – czyli oscarowa superprodukcja z 1992 roku z muzyką Wojciecha Kilara – oraz Birdman Live in Concert z udziałem wirtuoza perkusji, jazzmana i kompozytora Antonia Sancheza. Wreszcie piosenki filmowe w wykonaniu gwiazd polskiej estrady (aż w trzech przebojowych koncertach!) m.in. skomponowane do obrazów Quentina Tarantino, tworzone przez Alana Menkena dla Walta Disneya czy powstałe do filmów Baza Luhrmanna – to tylko kilka propozycji z wielobarwnego programu 12. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. „FMF nieustannie się rozwija, wchodzi w kontakty z nowymi partnerami, a zarazem zachowuje świeżość programową, ale także swój misyjny i kulturotwórczy charakter. Odkrywanie nowej muzyki, światowe premiery suit, znaczenie przyznawanych tu nagród, a także kariery laureatów naszych wyróżnień – to wszystko pokazuje, czym stał się Festiwal: stał się międzynarodową marką, która tworzy wokół siebie coraz większą i coraz bardziej zaangażowaną społeczność”  zapowiada Izabela Helbin, dyr. współorganizującego FMF Krakowskiego Biura Festiwalowego.

59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja - 2 czerwca 2019 roku. To jedno z najstarszych na świecie i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom.  W ciągu 8 festiwalowych dni widzowie obejrzą  w 4 konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych około 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości prezentowanych w naszym kraju po raz pierwszy. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy, koncerty, wydarzenia dla branży KFF Industry, w tym prezentacje nowych polskich projektów dokumentalnych i animowanych. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu jest kinematografia fińska. W ramach sekcji “Fokus na Finlandię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Finlandii. Nagroda Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego kina animowanego powędruje do kanadyjskiej reżyserki Caroline Leaf. “W tym roku mija 15 lat od śmierci Macieja Szumowskiego, krakowskiego dziennikarza i filmowca, legendarnego naczelnego <> w latach 1980-81. Z tej okazji przypomnimy jego twórczość dokumentalną, filmy jego dzieci Małgorzaty i Wojciecha Szumowskich oraz laureatów przyznawanej na festiwalu nagrody jego imienia” mówi Krzysztof Gierat, dyrektor KFF.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic