Zmarła piosenkarka Francoise Hardy, ikona muzyki pop lat 60. XX wieku

W wieku 80 lat zmarła piosenkarka Francoise Hardy, jedna z największych gwiazd muzyki lat 60. ubiegłego wieku. O śmierci artystki poinformował jej syn Thomas Dutronc.

Zmarła piosenkarka Francoise Hardy, ikona muzyki pop lat 60. XX wieku

Dutronc poinformował o śmierci Hardy w krótkiej wiadomości w mediach społecznościowych: "mama odeszła". Piosenkarka od wielu lat walczyła z chorobami nowotworowymi, które ją osłabiły i przyczyniły do innych schorzeń.

Gazeta "Le Monde" nazywa Hardy symbolem ye-ye, czyli gatunku, który swoja nazwę wziął od słynnego okrzyku zespołu The Beatles "yeah-yeah". Muzyka ye-ye była inspirowana utworami z USA i Wielkiej Brytanii. Zmarła artystka u szczytu swojej kariery śpiewała również po angielsku i po niemiecku. Współpracowała z wieloma artystami zagranicznymi m.in. Julio Iglesiasem.

Jej najbardziej znanym utworem jest "Comment te dire adieu", który na platformie streamingowej Spotify ma ponad 70 mln odsłuchań. W swojej twórczości lubiła poruszać temat przemijania i natury życia. "Le Monde" zwraca uwagę na jej zauroczenie melancholią i smutkiem.

Mężem piosenkarki był Jacques Dutronc, z którym wielokrotnie współpracowała. On sam był gwiazdą francuskiej sceny lat 60. Ich syn Thomas również jest artystą. Jego ojcem chrzestnym jest Serge Gainsbourg.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic