Zespół muzyczny Jima Jarmuscha wyda debiutancką płytę na początku maja

Jarmusch najbardziej znany jest jako reżyser, scenarzysta, aktor kina niezależnego, które święciło tryumfy w latach 80. ubiegłego wieku. Od wielu lat umiejętnie też przeplata działalność filmową z muzyczną.

Zespół muzyczny Jima Jarmuscha wyda debiutancką płytę na początku maja
Jim Jarmusch /fot.PAP/ EPA/IAN LANGSDON Dostawca:

Zespół Sqürl, który reżyser założył z producentem filmowym Carterem Loganem w celu stworzenia oryginalnej muzyki do filmu z 2009 r. „The Limits of Control”, ogłosił, że pierwsza w ich dorobku płyta, zatytułowana „Silver Haze”, ukaże się 5 maja.

Jak poinformował zespół na swoim profilu instagramowym, album został zrealizowany we współpracy z aktorką i piosenkarką Charlotte Gainsbourg, piosenkarką, dziennikarką i poetką Aniką (prawdziwe nazwisko: Annika Henderson) oraz wybitnym gitarzystą, Markiem Ribotem, znanym ze współpracy m.in. z Tomem Waitsem, Elvisem Costello i Johnem Zornem.

Równolegle z tym ogłoszeniem na platformy streamingowe trafił pierwszy singiel i teledysk z nadchodzącego albumu. Utwór ten nosi tytuł „Berlin ‘87”. W klipie wyreżyserowanym przez Jema Cohena znalazły się kadry zarejestrowane przed laty podczas jego wędrówki z plecakiem po Europie Środkowej i Wschodniej.

„Byłem wówczas głęboko poruszony krajobrazem. Nie przyszłoby mi jednak do głowy, że część materiału filmowego pojawi się ponad ćwierć wieku później w teledysku zespołu Jima i Cartera” – przekazał w oświadczeniu Jem Cohen.

Przy okazji pochwalił filmowców-muzyków za to, że „ciężko pracują, wykuwając swoje ekspansywne brzmienie z całym tym nieposkromionym rytmem i sekretnymi harmoniami”. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic