Kino w roli głównej

Słuchaj już w piątek (od 13:00 do 17:00)

„Kino w roli głównej” to magazyn o sztuce filmowej RMF Classic. W tej audycji patrzymy w przyszłość kinematografii szanując jej przeszłość.

Uwzględniamy różnorodność dzieł filmowych współczesnych twórców oraz klasyków, szukamy inspiracji w nowościach i odwołujemy się do historii kina, przypominając doniosłe jej momenty. Polecamy filmy warte uwagi dzieląc je w tej audycji na sekcję fabuły, dokumentu i animacji. Sięgamy też po seriale, które realizują najszlachetniejsze założenia sztuki filmowej. Tropimy kino w portalach internetowych i na wychodzących z użycia nośnikach typu dvd. Śledzimy festiwale filmowe, oddajemy głos ich dyrektorom i organizatorom. Rozbudzamy sentymenty pytając filmowców o ich pierwszy seans kinowy. Wspominamy ważne sceny filmowe i spotkania artystów. Ujawniamy sprawdzone recepty na sztukę, jaką jest kino. Rozmawiamy z mistrzami i przyglądamy się debiutantom.

Gośćmi Magdaleny Juszczyk są w programie filmowcy: reżyserzy, aktorzy, operatorzy, kostiumografowie, producenci.

„Kino w roli głównej” zawsze w piątki od 13:00 do 17:00.


Uwaga! Ranking!

Na finał politycznego spektaklu prezydenckiego w USA chcemy przypomnieć, że w rolę prezydenta Stanów Zjednoczonych wcielało się wielu wybitnych aktorów i… aktorek. Geena Davis w serialu „Pani Prezydent” zdobywa tę władzę jako pierwsza kobieta w historii USA. Jacka Nicholsona prezydentem widział Tim Burton w  swojej czarnej komedii „Marsjanie atakują”. Morgan Freeman musiał stawić czoła komecie, gdy zagrał prezydenta w katastroficznym filmie „Dzień zagłady”. W produkcji „Prezydent – miłość w Białym Domu” Michael Douglas ryzykował prezydenturę kochając aktywistkę. Atak obcych stanowił zagrożenie dla prezydenta granego przez Billa Pullmana w filmie „Dzień Niepodległości”. Prezydentem był też Harrison Ford, w filmie „Air Force One” musiał podołać w powietrzu rosyjskim terrorystom. Geana Hackamanna uczynił prezydentem Clint Eastwood w swoim filmie „Władza absolutna”. Steven Spielberg powierzył rolę Abrahama Lincolna geniuszowi aktorstwa Danielowi Day-Lewisowi – postać szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych aktor zagrał tak, że nagrodzono go Oscarem. Jest jeszcze jeden niezapomniany, choć odrażający, prezydent Uderwood z serialu „House of Cards”. Pamiętacie zapewne więcej prezydenckich wcieleń. Zapraszamy do stworzenia wraz z nami rankingu najlepszych ról amerykańskiego prezydenta w historii kina.
To oczywiście tylko kilka przykładów. Na pewno pamiętacie inne.

Zatem zapraszamy do stworzenia wraz z nami rankingu najlepszych „prezydenckich” ról w historii kina.
Możecie zgłaszać swoje propozycje podając imię i nazwisko aktorki/aktora oraz tytuł filmu, w którym zagrała/zagrał rolę prezydenta USA.
Prosimy także o krótkie uzasadnienie Waszego wyboru.
Autorów najciekawszych uzasadnień nagrodzimy egzemplarzami książki, której współautorką jest nasza waszyngtońska korespondentka Lidia Krawczuk.


Rozstrzygniecie rankingu nastąpi w programie Kino w roli głównej, w piątek 22 stycznia po godz. 13:00

 

 • 03:40 Ewa Demarczyk Karuzela z Madonnami
 • 03:42 Sonya Belousova & Giona Ostinelli Geralt of Rivia
 • 03:44 Sergiusz Rachmaninow II Symfonia (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic