Informacje

Wielkanoc z nutą optymizmu w RMF Classic

Dodano:
Wielkanoc z nutą optymizmu w RMF Classic

Na wyjątkowy czas Świąt Wielkanocnych dziennikarze stacji przygotowali programy, które pozwolą bardziej optymistycznie spojrzeć zarówno na otaczający nas świat, jak i na naszą przyszłość. Nie można jednak uciec od refleksji i rozważań nad duchowym wymiarem tych dni.

Już w Wielki Piątek przed południem w programie „Eureka” (10:00-13:00) będzie można usłyszeć o największych odkryciach i zagadkach związanych z chrześcijaństwem i Biblią, takich jak Arka Przymierza, Całun Turyński czy słynne zwoje z Qumran, których nowe partie odkryto nie tak dawno.

W popołudniowym magazynie „Kino w roli głównej” (13:00-17:00) przypomniane zostaną polskie filmy, w których pojawiają się motywy  związane z Wielkanocą – między innymi „Brzezina” czy „Piłat i inni”.

Wieczór wielkopiątkowy w RMF Classic (17:00 – 20:00) to przejmująca rozmowa z Ewą Liegman, prezeską Hospicjum Pomorze Dzieciom oraz Elwirą Liegman, dyrektorką Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja. To będzie opowieść o tym, że nie jesteśmy sami w cierpieniu, a także o tym, jak - mimo wszystko - dodać więcej życia do każdego naszego dnia.

Ten wyjątkowy wieczór zakończy (od 21:00) w RMF Classic wspólne słuchanie albumu „Cantus”, na którym Christian – Pierre La Marca wykonuje 17 pięknych utworów sakralnych na wiolonczeli.  

W Wielką Sobotę przed południem (9:00-13:00) bohaterką programu będzie wiklina. To tradycyjne tworzywo, z którego wyplata się wielkanocne koszyczki jest też ulubionym materiałem znakomitych designerów i coraz częściej pojawia się w stylowych wnętrzach w zaskakujących rolach, tak jak i inne ludowe wzorce, o których opowiedzą sami projektanci.

Popołudnie w RMF Classic (13:00-17:00) to rozmowa z ornitologiem, doktorem Andrzejem Kruszewiczem o „Tajemnicach ptasiej alkowy” - czyli o jego najnowszej książce, w której snuje fascynujące opowieści o naszych skrzydlatych braciach mniejszych. Możliwe, że po tym programie słuchacze inaczej spojrzą na wielkanocnego kurczaczka.

Wieczór w Wielką Sobotę (17:00-21:00) to także spotkanie z Markusem Torgeby, byłym sportowcem, który po kontuzji porzucił stresujące miejskie realia i przez cztery lata prowadził pustelnicze życie w puszczy, w pełnej harmonii z przyrodą i samym sobą.

W świąteczną niedzielę przed południem (10:00-13:00) w RMF Classic  Artur Andrus udowodni, że życzenie komuś „Wesołych Świąt” wcale nie musi być grzecznościowym zwrotem.
W specjalnym programie pod takim właśnie hasłem usłyszeć będzie można najciekawsze fragmenty kabaretowych programów poświęcone Wielkanocy, w tym także słynną frazę o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia.

Popołudnie (13:00-16:00) to spotkanie ze znakomitym aktorem  Danielem Olbrychskim i przypomnienie - między innymi - jego roli w filmie „Brzezina”, w którym do wielkanocnego stołu zasiadał z Olgierdem Łukaszewiczem.

Po tej rozmowie, w programie „Jasna Strona Świata” (16:00-18:00), wizyta we wsi Kozy na Podbeskidziu i opowieść o tamtejszej ciekawej ludowej tradycji wielkanocnej, czyli przemarszu Śmierguśników.

Tuż potem (18:00-21:00) RMF Classic zaprasza na królewski Wawel i opowieści o „Wszystkich arrasach króla”. Ta niezwykła wystawa dzieł z kolekcji Zygmunta Augusta otwarta została tuż przed obecnym lockdawnem, będzie więc okazja, żeby wyostrzyć sobie apetyt na czas, kiedy ograniczenia znikną.

W Wielkanocnej „Operowej Niedzieli” (od 21:00) zabrzmi tym razem „Carmina Burana” Carla Orffa. Będzie to wykonanie pod batutą zmarłego rok temu Krzysztofa Pendereckiego.

Lany Poniedziałek (9:00-13:00) rozpocznie rozmowa z Janiną Ochojską, założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej, organizacji, która - między innymi - buduje studnie w Sudanie. To będzie refleksja na temat roli wody w kulturze i tradycji oraz opowieść o tym, jak woda i dostęp do niej wpływa na życie ludzi i ich codzienność.

Także kolejny program (13:00-16:00) związany będzie z wodą. To spotkanie z Szymonem Machnowskim, żołnierzem - kontrolerem ruchu lotniczego w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni, który zimą,  w ramach akcji charytatywnej, po raz kolejny spłynął kajakiem kilkaset kilometrów po Wiśle, zbierając pieniądze dla chorych przyjaciół.

Na zakończenie świątecznego programu (17:00-21:00), w poniedziałkowy wieczór pojawi się jeszcze jeden optymistyczny akcent, czyli opowieści o tym, jak naukowcy pracują nie tylko nad ochroną ginących gatunków zwierząt, ale także nad wskrzeszaniem tych, których już dawno nie ma na Ziemi.


 • 11:24 Jan Sebastian Bach III Suita orkiestrowa D-dur (2)
 • 11:30 Wolfgang Amadeusz Mozart XI Sonata fortepianowa A-dur (3)
 • 11:32 Leslie Odom Jr. Speak Now
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 354, Sunday, 18 April 2021
 • 1
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic