Spider-Man. Strona czarno-białego komiksu została sprzedana za ponad 13 mln złotych

Dokładnie za 3,36 mln dolarów, czyli ok. 13 milionów trzysta pięćdziesiąt osiem tysięcy zł. To rekordowa kwota, jaką wydano za pojedynczą kartę komiksu – poinformował stojący za tą transakcją dom aukcyjny Heritage Auctions.

Spider-Man. Strona czarno-białego komiksu została sprzedana za ponad 13 mln złotych
"Spider-Man: No Way Home" /fot.Matt Kennedy/PAP/Photoshot

O który komiks chodzi?

Chodzi o oryginalną grafikę autorstwa Mike'a Zecka z ósmego zeszytu „Secret Wars” - dwunastodcinkowej, limitowanej serii, wydawanej od maja 1984 do kwietnia 1985 roku przez Marvel Comics i powiązanej z linią zabawek o tej samej nazwie (figurek, pojazdów i akcesoriów) oferowanych przez firmę Mattel. Wydanie z wylicytowaną właśnie stroną (dwudziestą piątą) opowiada historię powstania kultowego czarnego kostiumu Spider-Mana.

Astronomiczna kwota

Jak podaje strona domu aukcyjnego, licytacja odbyła się w czwartek w Dallas i zaczęła od kwoty 330 tys. dolarów, która błyskawicznie skoczyła do miliona. Gdy strona komiksowa osiągnęła ostateczną cenę, bijąc wszystkie poprzednie rekordy, w galerii aukcyjnej wybuchły wiwaty. Chwilę wcześniej inną stronę z tej samej książki sprzedano za skromne… 288 tys. dolarów (ok. milion, sto czterdzieści pięć tysięcy zł).
Joe Mannarino, dyrektor ds. komiksów i sztuki komiksowej w nowojorskim oddziale Heritage Auctions powiedział, „Dzisiejsze wyniki potwierdzają to, o czym od dawna mówimy: sztuka komiksowa jest tak kochana i cenna, jak wszystko, co powstaje na płótnie”.

Unikat

To zresztą nie jedyny sukces tej aukcji. Pod młotek poszedł również jeden z nielicznych zachowanych egzemplarzy Action Comics No. 1 z 1983 roku (pierwszego wydania serii komiksów dla dzieci i młodzieży, w której zadebiutował Superman – wówczas kosztował 10 centów). Wylicytowano go za 3 180 000 dolarów, co sprawia, że stał się drugim najdroższym komiksem, jaki kiedykolwiek sprzedano na aukcji.

Rekordzista niezmienny

Rekord sprzedaży nadal należy do wydania „Amazing Fantasy” No. 15 z 1962 roku, w którym z kolei debiutował Spider-Man. To wydanie sprzedano na aukcji prowadzonej też przez Heritage Auctions – we wrześniu minionego roku.

Można więc śmiało powiedzieć, że Spider-Man rządzi. Nie tylko zresztą na kartach archiwalnych komiksów. Także w kinie. Tutaj film „Spider-Man: No Way Home” (polski tytuł: Spider-Man: Bez drogi do domu”) w ciągu czterech tygodni od premiery zarobił już ponad 1,5 miliarda dolarów na całym świecie. Pod tym względem jest ósmym najbardziej kasowym filmem w historii kina. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic