Informacje

Papcio Chmiel – wspominamy w RMF Classic autora komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku

Dodano:
Papcio Chmiel – wspominamy w RMF Classic autora komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku

fot. M. Dławichowski

Przygody „Tytusa, Romka i A'Tomka” zmieniły świat wielu pokoleń. Autor komiksów, Henryk Jerzy Chmielewski, to nasz- na zawsze- Papcio Chmiel. Zmarł 22 stycznia w wieku 97 lat. Uroczystość pogrzebowa rysownika i publicysty, a w czasie II wojny światowej żołnierza Armii Krajowej, odbyła się na Wojskowych Powązkach. Pośmiertnie został uhonorowany Orderem Orła Białego.

W Bliskich Spotkaniach RMF Classic wspominaliśmy Papcia Chmiela. Zaproszenie do programu przyjął Artur B. Chmielewski, jego syn i jednocześnie kierownik wielu misji kosmicznych NASA. Opowiadał wzruszające historie ze swojego dzieciństwa. Po ich wysłuchaniu wiemy jedno, Papcio Chmiel był świetnym tatą. Co jeszcze bardziej nieprawdopodobne, w dniu pogrzebu ojca, premierę miała książka Artura B. Chmielewskiego pt. Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy. Niesamowicie zbliżyła ich w ostatnich miesiącach życia Henryka J. Chmielewskiego, bo to do niej wykonał swoje ostatnie rysunki.

W audycji o Papciu Chmielu wypowiadali się również Szymon Kloska, Tomasz Pindel, literaturoznawcy, autorzy programu „Piątka z literatury” w RMF Classic. O tym, jak został wydawcą Tytusa, wspaniale mówił Mieczysław Prószyński. Agata Napiórska, autorka książki pt. „Jak oni pracują” podzieliła się swoimi wspomnieniami ze spotkania z Papciem Chmielem. Na koniec ogromne podziękowania dla was, drodzy słuchacze, za wasze wpisy i wspomnienia o Papciu, niektóre znalazły swoje odzwierciedlenie w audycji. Największą niespodzianką okazał się w wpis Pana Zbigniewa, a właściwie Romualda (Romka), do którego postanowiłam zadzwonić. Okazało się, że tato Pana Zbigniewa i Henryk Chmielewski przyjaźnili się i odwiedzali. Zbigniew, a właściwie Romek, co wyjaśnia w audycji, można powiedzieć, był protoplastą komiksowego bohatera. Henryk Chmielewski ( wujek dla Romka),  często robił mu różne zdjęcia, które później zamieszczano w Świecie Młodych. Fascynująca historia.

Posłuchajcie raz jeszcze Bliskich Spotkań RMF Classic, w których wspominamy Papcia Chmiela.  

 

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

 

 

 

 

 

 • 01:26 Martha Argerich, Ludwig van Beethoven Piano Concerto No.1 in C major Opus 15 (2)
 • 01:37 Sergiusz Prokofiew Romeo i Julia (Młodość Julii)
 • 01:40 Wolfgang Amadeusz Mozart Eine Kleine Nachtmusik (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 348, Sunday, 28 February 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic