Od września przy ul. św. Tomasza 26 w Krakowie znowu będzie antykwariat

Wcześniej, w tym budynku, przez ponad 140 lat działał najstarszy antykwariat - S.A. Krzyżanowski. W zabytkowej kamienicy przez pewien czas mieszkał też noblista Czesław Miłosz.

Od września przy ul. św. Tomasza 26 w Krakowie znowu będzie antykwariat

Aukcję na najem lokali użytkowych, organizowaną przez Zarząd Budynków Komunalnych, wygrali właściciele Suszek Books. Dotychczas sprzedawali oni książki w sklepie internetowym i na stoiskach podczas kiermaszów.

Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski zwrócił uwagę, że kamienica przy ul. św. Tomasza 26 jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie Krakowa. „Nowy antykwariat będzie działał w budynku, w którym przez pewien czas mieszkał Czesław Miłosz. Co więcej, nawiąże do dotychczasowych tradycji – przez lata w tej kamienicy mieścił się antykwariat Krzyżanowskich. W ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO przez dwa lata staraliśmy się, by ta przestrzeń odzyskała kulturalne funkcje” – powiedział pełnomocnik i podkreślił, że teraz rejon ulic: św. Tomasza, Szpitalnej, św. Jana i Sławkowskiej stanie się „antykwarycznym centrum miasta”.

Przy ul. św. Jana 3 jest najstarszy obecnie działający antykwariat w kraju - Antykwariat Kamiński; jego historia sięga 1934 r. Przy ul. Szpitalnej są dwa antykwariaty aukcyjne: Rara Avis (nr 11) i Wójtowicz (nr 19). Zaś przy ul. Sławkowskiej 19 mieści się Krakowski Antykwariat Naukowy.

Nowy antykwariat zajmie od września lokal na parterze o powierzchni 47 mkw. „Lokal przy Tomasza jest spełnieniem jednego z naszych największych marzeń i nie do końca jeszcze potrafimy uwierzyć w to, że nam się udało. Jednocześnie otwarcie antykwariatu stacjonarnego w takiej lokalizacji jest naturalną konsekwencją naszych dotychczasowych działań, jak na przykład aukcje bibliofilskie, pracownia, wydawnictwo. Jesteśmy szczęśliwi i mamy nadzieję, że zapiszemy się w antykwarskiej historii Krakowa” – powiedział Łukasz Suszek z Suszek Books.

Wcześniej działający przy ul. św. Tomasza antykwariat S.A. Krzyżanowski został zamknięty kilka lat temu, po ponad 140 latach. W ostatnich latach prowadziło go starsze małżeństwo Helena i Henryk Druć, którzy nie byli w stanie poradzić sobie z rosnącym czynszem.

autor: Beata Kołodziej