ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Pudding nosi imię Królowej Elżbiety? Pałac Buckingham ogłosił niecodzienny konkurs

W tym roku królowa Elżbieta II obchodzi Platynowy Jubileusz - 6 lutego mija dokładnie 70 lat od chwili, gdy została królową. Z tej okazji od lutego do początku czerwca odbędzie się wiele imprez ulicznych, koncertów, parad i innych wydarzeń, które mają upamiętnić wszystkie lata rządów monarchini. Jednym z nich jest ogłoszony właśnie przez Pałac Buckingham konkurs na jubileuszowy pudding. Deser przygotowany według zwycięskiego przepisu zostanie nazwany imieniem królowej.

 Pudding nosi imię Królowej Elżbiety? Pałac Buckingham ogłosił niecodzienny konkurs
Królowa Elżbieta/fot.Andrew Milligan/ PAP/PA

Okrągły jubileusz

6 lutego minie dokładnie 70 lat od dnia, w którym Elżbieta wstąpiła na tron Wielkiej Brytanii. Od tej dnia do pierwszego weekendu czerwca Brytyjczycy będą świętować Platynowy Jubileusz na wielu imprezach ulicznych, koncertach i paradach. Jak ogłosił Pałac Buckingham, każdy, kto skończył 8 lat, będzie też mógł wziąć udział w wyjątkowym konkursie na najlepszy jubileuszowy deser, tzw. Platynowy Pudding.

Przebieg konkursu

Spośród nadesłanych przez poddanych przepisów zostanie wybranych pięć, a ich autorzy zaprezentują swoje desery przed jury, w którym zasiądą jurorka programu „Great British Bake Off” Mary Berry, szefowa kuchni i jurorka brytyjskiej edycji „MasterChefa” Monica Galetti oraz Mark Flanagan, szef kuchni Pałacu Buckingham. Zwycięski przepis zostanie udostępniony wszystkim Brytyjczykom, a przygotowany według niego pudding zostanie także zaserwowany w czasie uroczystego obiadu jubileuszowego z udziałem królowej. No i najważniejsze, deser zostanie także nazwany imieniem Elżbiety II.

Plan imprezy

Kulminacją obchodów Platynowego Jubileuszu królowej będzie weekend 2-5 czerwca. Wtedy w Londynie odbędzie się parada wojskowa „Trooping the Color”, w całym kraju zostaną odpalone latarnie morskie, planowana jest także uroczystość w Katedrze św. Pawła, wyścigi konne w Epsom Downs, koncert na żywo „Platinum Party at the Palace”, jubileuszowe lunche i wiele innych uroczystości. Weekend zakończy się wielkim widowiskiem upamiętniającym 70 lat panowania królowej, wezmą w nim udział tancerze, muzycy, żołnierze i kluczowi współpracownicy monarchini.

W zeszłym tygodniu brytyjska Mennica Królewska zaprezentowała też limitowaną monetę upamiętniającą 70-lecie panowania monarchini. Na awersie znajduje się wizerunek Elżbiety II na koniu, na rewersie nominał 50 pensów. (PAP Life)