O czarnych dziurach i teorii Einsteina w Planetarium EC1

Jak powstają, gdzie się znajdują oraz jaki wpływ na Wszechświat mają czarne dziury będzie można dowiedzieć się dzięki najnowszym pokazom w Planetarium EC1 w Łodzi. Nowy pokaz ma związek z potwierdzeniem przez naukowców zjawiska fal grawitacyjnych.

Jak podkreślił szef Planetarium EC1 Tomasz Kisiel, fale grawitacyjne przewiduje ogólna teoria względności Alberta Einsteina, z której wynika, że zaburzenie czasoprzestrzeni przez masywne obiekty będzie się rozchodzić niczym fala na wodzie - promieniejąc od takiego obiektu - z prędkością światła.

Planetarium EC1 chce przybliżyć tę tematykę, wprowadzając do repertuaru placówki pokaz "Czarne Dziury" produkcji The Denver Museum of Nature & Science. Cykl pokazów i prelekcji zaplanowano na 20 marca.

"W czasie pokazu widzowie dowiedzą się, jak powstają, gdzie się znajdują oraz jaki wpływ na Wszechświat mają te obiekty. Spróbujemy wyjaśnić lub choćby zdefiniować pojęcia +horyzontu zdarzeń+, +osobliwości+ oraz +zakrzywienia czasoprzestrzeni+" - zapowiedział Kisiel.

Podczas pokazów przedstawiona zostanie symulacje wyglądu tych niezwykłych miejsc Wszechświata. "Warto wiedzieć, czym jest obiekt, który znajduje się w centrum naszego kosmicznego domu - Drogi Mlecznej" - dodał kierownik planetarium.

Najnowocześniejsze w kraju i jedno z nowocześniejszych w Europie planetarium powstało w zrewitalizowanym budynku dawnej elektrociepłowni EC1 Wschód. Projekcje odbywają się na ekranie sferycznym na kopule o średnicy 14 metrów. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic