ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Lekarz z Lampedusy zawiezie na wyspę statuetkę Złotego Niedźwiedzia

Statuetka Złotego Niedźwiedzia, którą otrzymał zwycięzca festiwalu w Berlinie Gianfranco Rosi za film „Fuocoammare” o migrantach płynących na Lampedusę, zostanie zawieziona na tę wyspę - zapowiedział w niedzielę jeden z bohaterów filmu, lekarz Pietro Bartolo.

Lekarz z Lampedusy zawiezie na wyspę statuetkę Złotego Niedźwiedzia

Doktor Bartolo od ponad ćwierć wieku bada uchodźców, przybywających na wyspę w Cieśninie Sycylijskiej. Rosi, który przedstawił jego pracę w swym filmie dokumentalnym, w czasie sobotniej ceremonii wręczenia głównej nagrody na Berlinale zaprosił lekarza na scenę.

Dzień po tej uroczystości Bartolo zapowiedział w stolicy Niemiec: „Pojutrze zawiozę Złotego Niedźwiedzia mieszkańcom Lampedusy, bo zasłużyli na to”. W ten sposób odniósł się do pomocy, jaką miejscowa ludność niesie od lat przybyszom z Afryki, przypływającym łodziami i pontonami.

“Niestety na Lampedusie nie ma kina, ale zostanie zorganizowana specjalna projekcja, by mieszkańcy mogli zobaczyć ten przepiękny filmu” - podkreślił lekarz, cytowany przez agencję Ansa. Dodał, że od proboszcza parafii na Lampedusie dowiedział się, że nagrodzony w Berlinie film był tematem jego kazania podczas niedzielnej mszy.

“Razem z księdzem zorganizujemy na wyspie uroczystość z okazji przyznania nagrody” - dodał Pietro Bartolo, który w ciągu ponad 25 lat przebadał na wyspie 300 tysięcy migrantów i uchodźców, ale również widział ciała setek ofiar katastrof łodzi i statków.

W październiku zeszłego roku lekarz otrzymał w Krakowie nagrodę imienia Sergio Vieiry de Mello, brazylijskiego dyplomaty z ONZ, który zginął w zamachu terrorystycznym w Iraku w 2003 r. Nagroda ta przyznawana jest w uznaniu dla działalności na rzecz pokojowej koegzystencji i współpracy między społeczeństwami, religiami i kulturami. Kandydaturę doktora Bartolo zgłosiła ambasada RP we Włoszech.

W wywiadzie udzielonym wtedy PAP w Rzymie doktor z Lampedusy powiedział: „Nie jestem żadnym bohaterem, lecz lekarzem niosącym pomoc ludziom. Widziałem straszliwe rzeczy, setki ciał imigrantów, ale też uśmiech na twarzach rodzących kobiet”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic