„Brzezina” swoje nowe filmowe życie zawdzięcza mecenatowi PKO Banku Polskiego. To jednocześnie pierwszy film, którego rekonstrukcja w ramach Projektu KinoRP odbyła się we współpracy z TVP S.A.
Polska prowincja lat 20. XX. Rytm życia niedawno owdowiałego leśniczego Bolesława zakłóca niespodziewana wizyta jego młodszego brata Stasia. I choć chory na gruźlicę Staś przyjechał tu, by umrzeć, swoją hałaśliwą obecnością wypełnia zastygły w martwocie i żałobie dom, wpuszcza doń powietrze, muzykę, radość, chęć przeżycia wszystkiego, co jeszcze da się przeżyć. Paradoksalnie, więcej w nim witalności niż w silnym i zdrowym Bolesławie. A kiedy nadejdzie kres, jego odejście stanie się dla starszego brata rodzajem katharsis: pozwoli pogodzić się ze stratą żony i odzyskać duchową siłę.
To na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w 2013 roku po raz pierwszy pokazano nową wersję „Krajobrazu po bitwie”. Film -podobnie jak tegoroczna premiera i 5 innych obrazów Andrzeja Wajdy („Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Kanał”, „Panny z Wilka”, „Polowanie na muchy”) – został objęty mecenatem PKO Banku Polskiego. Pokazy zrekonstruowanych filmów na stałe wpisały się w program Dwóch Brzegów. W roku 2012 w Kazimierzu Dolnym swoje premiery miały zrekonstruowane: „Rejs” i „Szatan z siódmej klasy”.
Do zobaczenia podczas 8. edycji Festiwalu od 2 do 10 sierpnia. Więcej informacji o biletach i programie można znaleźć na www.dwabrzegi.pl.