Kolejna nagroda dla "W imię" podtrzymuje pasmo zagranicznych sukcesów filmu, zapoczątkowane w lutym bieżącego roku elitarnym konkursem głównym Berlinale. Już wtedy Chyra zwrócił uwagę zachodnich mediów. Chwalony za "emocjonalność i charyzmę" otrzymał dwukrotnie dłuższe oklaski od tych, jakimi w ten sam wieczór publiczność uraczyła Matta Damona.
Nowy film Małgośki Szumowskiej, autorki wielokrotnie nagradzanych "33 scen z życia" i głośnego "Sponsoringu", to historia niemożliwej miłości księdza, osadzona w realiach katolickiej społeczności. Poruszająca opowieść o człowieku uwikłanym w intymny dramat.
W obsadzie - obok Andrzeja Chyry i Mateusza Kościukiewicza zagrali Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Tomasz Schuchardt i Olgierd Łukaszewicz. Autorem zdjęć, a równocześnie współscenarzystą, jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance za zdjęcia do filmu "Nieulotne" i FPFF w Gdyni za "33 sceny z życia".
Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Konkursu Głównego 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Obok "Tataraku" Andrzeja Wajdy i "Weisera" Wojciecha Marczewskiego to jedyny w ciągu ostatnich dwudziestu lat polski film, który znalazł uznanie w oczach selekcjonerów tego jednego z najważniejszych międzynarodowych festiwali.
"W imię" zostało nagrodzone prestiżową nagrodą Teddy Award, którą wcześniej uhonorowano tak wybitnych i znaczących twórców jak Pedro Almodovar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy. Kolejny zagraniczny sukces 'W imię" to Nagroda Główna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dortmund Cologne 2013 (The International Feature Film Award), gdzie polska produkcja rywalizowała z ponad setką filmów z pięćdziesięciu krajów świata, z których do Konkursu Głównego trafiło zaledwie osiem.
W uzasadnieniu nagrody dla 'W imię" doceniono obraz Szumowskiej za jego odwagę, wybitną grę aktorską oraz głębokie, humanistyczne przesłanie. "W imię" zostało również uhonorowane Nagrodą Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mix Milano 2013 oraz Nagrodą dla Najlepszego Filmu Neisse Film Festival Zittau 2013, gdzie dodatkowo Andrzej Chyra otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Aktora.
Film został sprzedany do szerokiej dystrybucji kinowej w ponad 25 krajach na całym świecie, w tym w USA. Wejdzie do kin na świecie we wrześniu. (PAP Life) fot.AP/Stach Leszczyński
Andrzej Chyra zachwyca zagranicznych krytyków
wtorek, 23 lipca 2013 (12:44)
Andrzej Chyra zdobył specjalne wyróżnienie jury jubileuszowej 20. edycji serbskiego European Palic Film Festival. Jego rola w "W imię", najnowszym obrazie Małgośki Szumowskiej, została określona "jedną z najlepszych i najodważniejszych kreacji w kinie europejskim ostatniej dekady".