Za nami Nadzwyczajny Koncert Muzyki Filmowej Henryka Kuźniaka zatytułowany „Zagrajmy Vabank”

25. lutego br. miało miejsce w Płocku wyjątkowe wydarzenie kulturalne: Nadzwyczajny Koncert Muzyki Filmowej Henryka Kuźniaka zatytułowany „Zagrajmy Vabank”.

Za nami Nadzwyczajny Koncert Muzyki Filmowej Henryka Kuźniaka zatytułowany „Zagrajmy Vabank”
fot.UMWM/Fokusmedia

W obecności Mistrza wystąpiła Płocka Orkiestra Symfoniczna, aktor Wojciech Stolorz oraz dyrygent i kierownik artystyczny – Maestro Janusz Powolny. W sali koncertowej miejscowej Szkoły Muzycznej zabrzmiało kilkanaście najsłynniejszych kompozycji Profesora (m.in. z filmów Vabank, Vabank II, Seksmisja, Na kłopoty Bednarski). Publiczność, która szczelnie wypełniła niemałą widownię, reagowała entuzjastycznie nie tylko na najbardziej znane motywy muzyczne, ale również na melodie z filmów, które wprawdzie nie stały się kinowymi hitami, lecz są godne uwagi nie tylko ze względu na swoją treść, ale również dzięki doskonałej muzyce. Cały koncert zakończył się stojącą owacją publiczności oraz odśpiewaniem „100 lat” dla kompozytora, który w najbliższych dniach obchodzi 88. urodziny, a za swą twórczość został odznaczony przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, p. Adama Struzika, pamiątkowym medalem „Pro Mazovia” – za wybitne zasługi na polu kultury. 

Od najlepszej strony pokazał się także dyrygent Janusz Powolny, który swą energią i zaangażowaniem porwał zarówno publiczność jak i orkiestrę, z którą miał doskonały kontakt i widoczną radość z muzykowania. Utytułowany i ceniony Maestro, od lat zajmujący się muzyką filmową - ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Henryka Kuźniaka - usłyszał wiele komplementów zarówno ze strony publiczności i muzyków, ale i samego Profesora, który zachwycony stwierdził, że był to jeden z najlepszych koncertów z Jego muzyką. Należy tu wspomnieć, że Janusz Powolny od wielu lat współpracuje z Henrykiem Kuźniakiem, dyrygując i koordynując Jego koncerty, a za nagranie live z Polską Orkiestrą Radiową otrzymali oni „Złotą Płytę” - którą można było po koncercie nabyć wraz z autografem kompozytora. Dodatkową atrakcją było spotkanie kompozytora z publicznością, zorganizowane przed koncertem w pobliskim Muzeum Mazowieckim, w nowej części Art Déco. Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy – wszak art déco to sztuka dwudziestolecia międzywojennego, a w tym właśnie czasie rozgrywa się akcja najbardziej znanych filmów, do których muzykę skomponował bohater wieczoru. Organizatorzy wydarzenia postarali się o jeszcze jedną niespodziankę dla publiczności, (ale i dla kompozytora): spotkanie oraz koncert zaszczycił bowiem popularny aktor i reżyser Stefan Friedmann, który grał tytułową rolę w serialu „Na kłopoty Bednarski”, a aktualnie związany jest z Teatrem w Płocku. Wszystkie informacje, wywiady, zdjęcia i filmy można przeczytać i obejrzeć na Facebooku, na fanpage’u wydarzenia, pod nazwą „Zagrajmy Vabank”. 

Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego, a organizatorem firma Grecka Music Promotion oraz Agencja Artystyczna JP.

 fot.UMWM/Fokusmedia

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic