ON AIR
od 10:00 Nakręcone do lat 18 zaprasza: Dariusz Stańczuk

Warszawa miastem Chopina

Konkurs Chopinowski, Festiwal "Chopin i jego Europa", Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, wystawy i recitale w Muzeum Fryderyka Chopina to okazje do słuchania muzyki Chopina w Warszawie - podała PAP Monika Beuth-Lutyk rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy.

Warszawa miastem Chopina
fot.PAP/DPA

"Bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem muzycznym tego roku jest XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Ze względu na pandemię został przełożony z 2020 roku i odbywać się będzie w październiku 2021" - oceniono w przesłanej PAP informacji.

W zakończonym właśnie etapie eliminacji do Konkursu, jury spośród ponad 150 pianistek i pianistów z całego świata wybrało 87 uczestników Konkursu głównego. Wśród nich znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Tajwanu, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu. Eliminacje obserwować można było na żywo w Internecie i w aplikacji mobilnej.

Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego zaplanowana jest na 2 października, a przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 3‒20 października. Zwieńczeniem konkursu będzie uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów ‒ 21 października w Teatrze Wielkim ‒ Operze Narodowej. Beuth-Lutyk poinformowała, że "miasto dotuje konkurs kwotą 650 tys. zł, jest też fundatorem VI nagrody dla uczestnika finału (7 tys. euro) oraz wyróżnień (po 4 tys. euro każde) dla czwórki finalistów".

Na spotkanie z muzyką kompozytora jest szansa już w sierpniu, na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa". Artyści festiwalu wykonują również dzieła innych kompozytorów. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem "Tak daleko, tak blisko…".

Przez całe lato trwają Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. Koncerty realizowane są online, a spacerujący w Łazienkach mogą słuchać muzyki Chopina z głośników rozstawionych w głównych miejscach parku, w każdą niedzielę w południe. Relacje z koncertów dostępne są na stronie koncertów oraz na Facebooku.

Fryderykowi Chopinowi poświęcone jest nowoczesne i multimedialne muzeum. "W zabytkowym Pałacu Ostrogskich podziwiać możemy ostatni fortepian kompozytora oraz rękopisy jego listów i kompozycji. Przez całe lato w Muzeum odbywają się koncerty, wystawy i inne wydarzenia poświęcone życiu i twórczości Fryderyka Chopina" - przypomina rzeczniczka ratusza.
Autor: Olga Łozińska