ON AIR
od 18:00 Café Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Święto przyjaźni polsko-francuskiej, czyli French Touch La Belle Vie - w październiku

Po raz dziewiąty odbędzie się w październiku French Touch La Belle Vie, czyli święto przyjaźni polsko-francuskiej. Kulminacją wydarzeń będzie gala z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd, która odbędzie się 26 października w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Święto przyjaźni polsko-francuskiej, czyli French Touch La Belle Vie - w październiku

W środę w Ambasadzie Francji w Warszawie, w obecności ambasadora desygnowanego Etienne'a de Poncinsa, odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznym wydarzeniom w ramach tegorocznej odsłonie French Touch La Belle Vie.

Inicjatorem wydarzenia jest jego prezes Daniel Teboul, który w czasie konferencji zaznaczył, że "French Touch jest bardziej efektem wielkiej pasji niż czysto biznesowym projektem". "Staramy dać z siebie wszystko, by to piękne wydarzenie błyszczało pełnym blaskiem zarówno w odsłonie handlowej, jak i kulturalnej, ponieważ przygotowaliśmy naprawdę wiele wydarzeń związanych z kulturą francuską" - powiedział.

Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce oraz radca ds. współpracy kulturalnej Ambasady Francji w Polsce Audelin Chappius przypomniał, że celem French Touch jest promowanie Francji w Polsce. "Galowy wieczór w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej będzie wielkim francuskim świętem  w Polsce, podczas którego będziemy świętować naszą polsko-francuską przyjaźń". "Dzięki French Touch co roku Polacy na nowo lub ponownie odkrywają kulturę i kuchnię francuską, jak i w ogóle bogactwo Francji, które jest nie tylko naszym – Francuzów - dobrem, ale także tych, którzy po prostu je cenią" - dodał.

Gościem specjalnym podczas konferencji był słynny francuski kabaret Moulin Rouge. Dyrektor artystyczny kabaretu Jean-Victor Clerico przypomniał, że kabaret już drugi raz będzie gościł podczas gali French Touch. "Nasz zespół istnieje od ponad 130 lat. Promuje Francję oraz francuską sztukę życia zarówno we Francji, jak i za granicą. Jesteśmy zatem dumni, że będziemy mogli ponownie uczestniczyć we French Touch" - podkreślił.

Kulminacją wydarzeń będzie artystyczne show French Touch La Belle Vie z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd, które odbędzie się 26 października w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Na scenie wystąpią w tym roku gwiazdy takie jak Zaz, Patrick Bruel i Edyta Górniak, a także siostry Camille i Julie Berthollet, Sarah Schwab, Krystian Ochman oraz Alicja Szemplińska. Artyści zaśpiewają również w polsko-francuskich duetach, które zostały zaaranżowane specjalnie na tę okazję.

Podczas wydarzenia wystąpi także paryski kabaret Moulin Rouge, widzowie zobaczą musical "Je vais t’aimer", a ponadto artyści złożą również hołd dla mima Marcela Marceau oraz dla Louisa de Funèsa. Podczas wydarzenia odbędzie się pokaz mody marki MAIÔ Paris. Koncert będzie transmitowany oraz retransmitowany w Telewizji Polskiej.

Podczas French Touch, 25 października, odbędzie się także spotkanie z francuskim powieściopisarzem Markiem Levy'm.

French Touch ma także handlową odsłonę. Składają się na nią oferty rabatowe i asortyment produktów francuskich lub inspirowanych Francją. Bierze w niej udział ponad 7 tys. punktów handlowych i usługowych. Tegoroczna akcja potrwa od 13 do 31 października.

Jak co roku, gali oraz akcji handlowej towarzyszy również edycja poświęconego Francji Magazynu "La belle vie!". Jest on dostępny nieodpłatnie w formie drukowanej i online, notuje kilka milionów pobrań rocznie.

French Touch to kampania edukacyjna i kulturalna połączona z ogólnopolską akcją handlową. Jej celem jest promocja francuskiej kultury, mody i kuchni, czyli tego, co składa się na francuski styl życia.

Anna Kruszyńska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic