„Stranger Things”. Jak przekonano Kate Bush, by pozwoliła na użycie „Running Up That Hill" w serialu?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Kate Bush pozwoliła na wykorzystanie swego przeboju z lat 80. w popularnym serialu? O tym, jak udało się przekonać artystkę, opowiadała kierownik muzyczny "Stranger Things" - Nora Felder.

„Stranger Things”. Jak przekonano Kate Bush, by pozwoliła na użycie „Running Up That Hill" w serialu?
Fot.Netflix

Nostalgiczna podróż

Trudno zaprzeczyć, że "Stranger Things" jest hitem, w końcu ma na swoim koncie liczne rekordy oglądalności. Może to ogólne stwierdzenie dotyczące serialu, który miesza ze sobą różne konwencje i gatunki, ale pozwala on na zaangażowanie się w historię bohaterów, a także powrót czy dla niektórych zapoznanie się z klimatem lat 80. W końcu twórcy produkcji realia czasu akcji serialu odwzorowali w ubiorze, fryzurach czy dobieranej do ścieżki dźwiękowej muzyce. No właśnie, na soundtrackach do poszczególnych sezonów możemy usłyszeć prawdziwe muzyczne klasyki - Madonna, The Police, Metallica i wielu innych artystów.

Piosenka ratunkowa

„Running Up That Hill" Kate Bush stał się hymnem serialu i świetnie pasował do wątku Max (granej przez Sadie Sink). Bohaterka w poprzednim sezonie straciła brata, czuje się winna jego śmierci. A to poczucie winy „ściga” ją przez cały czas. Utwór Kate Bush wielokrotnie, dosłownie, ratował dziewczynę w starciu z głównym antagonistą serii Vecną. Gdy zaś piosenki zabrakło, Max została okropnie skrzywdzona przez potwora.

Utwór osiągnął także całkiem realny sukces, po 37 latach ponownie zajmował pierwsze miejsca na listach przebojów.

Jak przekonano artystkę?

W wywiadzie dla „IndieWire”, Nora Felder wyjaśniła, co zrobiła, by przekonać Kate Bush do zezwolenia na wykorzystanie jej kultowego utworu. Jak sama przyznała, dostała od twórców serialu braci Duffer bardzo ważne zadanie wyboru piosenki dla Max. Zdecydowała zatem, że powinna to być “Running Up That Hill”. Felder napisała bardzo długi tekst, w którym wyjaśniała Kate Bush, jak utwór będzie wykorzystany i dlaczego idealnie pasuje do historii Max:

Czułam się tak, jakbym była znowu w college`u stawiając te tezy, ale naprawdę starałam się wyjaśnić nie tylko cel użycia piosenki, ale także kontekst związany z tym, przez co obecnie przechodzi Max, ale także, jakie to ma znaczenie dla sceny i jak to pozwala jej przyjaciołom zrozumieć, przez co bohaterka przechodzi, tak by mogli ją uratować. […] No więc wysłaliśmy to, pełni obaw. Serial jej się spodobał [Kate Bush – przyp.red.], jest jego wielką fanką i podobała jej się ta koncepcja. Byliśmy tacy podekscytowani.

Kate Bush o serialu

Zresztą tak właśnie między innymi wypowiadała się Kate Bush o użyciu jej piosenki w “Stranger Things”:

Poprzez wykorzystanie "Running Up That Hill" w tak pozytywnym świetle – jako talizmanu dla Max (jednej z głównych bohaterek serialu) – ta piosenka znalazła się w emocjonalnej sferze jej historii. Strach, konflikt i siła.

Kate Bush opowiada o znaczeniu piosenki "Running Up That Hill". Utwór stał się "hymnem” "Stranger Things"
Dzięki serialowi „Stranger Thing” piosenka "Running Up That Hill" Kate Bush po prawie 40 latach znalazła się na szczycie list przebojów. Artystka wyjaśniła, jakie przesłanie niesie za sobą utwór. Ten kawałek uratował...

Kate Bush w pięknych słowach dziękuje twórcom „Stranger Things” za użycie jej piosenki
Utwór Kate Bush „Running Up That Hill (A Deal with God)" po 37 latach znów święci triumfy. Piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej do „Stranger Things”. Artystka nie spodziewała się takiego sukcesu. W...

Autor: Judyta Nowak - RMF Classic
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic