Kate Bush w pięknych słowach dziękuje twórcom „Stranger Things” za użycie jej piosenki

Utwór Kate Bush „Running Up That Hill (A Deal with God)" po 37 latach znów święci triumfy. Piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej do „Stranger Things”. Artystka nie spodziewała się takiego sukcesu. W emocjonującym wpisie podziękowała twórcom serialu.

Kate Bush w pięknych słowach dziękuje twórcom „Stranger Things” za użycie jej piosenki
Fot.Netflix/Materiały prasowe

To całkiem naturalne

Seriale i filmy mają ogromną moc. Może to zdanie nie jest zbyt odkrywcze, ale przypomnijcie sobie, ile dzięki ekranowym produkcjom poznaliście dobrej muzyki. Ilu zespołów zaczęliście słuchać, dzięki temu, że podczas seansu, w kluczowej scenie pojawił się jeden z utworów danej grupy.

Co tu dużo kryć, serial „Stranger Things” bije rekordy popularności. W sposób całkiem przyzwoity odtwarza realia lat 80, także te modowe i muzyczne, choć na przykład fryzury z tego okresu budzą wiele zastrzeżeń. Piosenka, która dosłownie uratowała jedną z bohaterek - Max, też stała się sławna. Zresztą ten kawałek nieustannie towarzyszy nam w trakcie 4. sezonu „Stranger Things”. Utwór „Running Up That Hill (A Deal with God)" Kate Bush przeżywa swój renesans i właśnie pokochały go kolejne pokolenia słuchaczy. Artystka pokonała między innymi Lady Gagę i Harry'ego Stylesa.

Wątek Max a piosenka Kate

I wydaje się, że użycie piosenki Kate Bush w wątku Max jest całkiem zasadne. Dziewczyna w poprzednim sezonie straciła brata, dla którego, jak sama przyznaje, nie była dobrą siostrą. Choć Billy miał wiele wad, finalnie uratował Max przed potworem i zginął. Tutaj warto przytoczyć słowa piosenki: "Gdybym tylko mogła, zawarłabym umowę z Bogiem i sprawiłabym, żeby zamienił nas miejscami". Bohaterka często zastanawia się, czy to nie ona powinna zginąć, czuje się winna śmierci Billy`ego.

Kate Bush w jednym z wywiadów przeprowadzonych w latach 90. powiedziała, że jej piosenka traktuje o tym, iż mężczyźni i kobiety potrafiliby się lepiej zrozumieć, gdyby po prostu zamienili się miejscami.

Piękno zaklęte w słowach

Ulubiona piosenka Max z 4. sezonu "Stranger Things" podbija listy przebojów na całym świecie. A Kate Bush dziękuje twórcom serialu za wykorzystanie właśnie jej utworu.

Artystka zamieściła na swojej stronie internetowej wpis opatrzony tytułem: "On Top of that Hill". Artystka dziękuje w nim braciom Duffer za użycie jej piosenki w serialu „Stranger Things”:

Bracia Dufferowie stworzyli cztery niezwykłe sezony "Stranger Things", w których dziecięcy aktorzy wyrastają na młodych dorosłych. W najnowszej serii bohaterowie stają przed wieloma wyzwaniami podobnymi do tych, jakie istnieją w obecnej  rzeczywistości. Wierzę, że bracia Dufferowie poruszyli w sposób szczególny ludzkie serca w tym niezwykle trudnym dla wszystkich, a zwłaszcza dla młodych ludzi, czasie.

Poprzez wykorzystanie "Running Up That Hill" w tak pozytywnym świetle – jako talizmanu dla Max (jednej z głównych bohaterek serialu) – ta piosenka znalazła się w emocjonalnej sferze jej historii. Strach, konflikt i siła miłości otaczają ją i jej przyjaciół. Gratuluję braciom Duffer odwagi – przeniesienia tej nowej serii do znacznie bardziej dorosłego i mrocznego miejsca. Chcę bardzo im podziękować za wprowadzenie tej piosenki w życie tak wielu osób.

Ogromne zaskoczenie

Kate Bush przyznała również, że jest bardzo, ale pozytywnie, zaskoczona popularnością "Running Up That Hill":

Jestem przytłoczona przez skalę uczucia i poparcia, jakie otrzymuje piosenka [...]. Muszę przyznać, jestem niezwykle poruszona. Dziękuję bardzo za uczynienie utworu numerem 1. w tak nieoczekiwany sposób.

W jednej z audycji radiowych BBC artystka przyznała, że nie spodziewała się tak ogromnego sukcesu:

To jest takie niezwykłe. Ten naprawdę wspaniały serial, myślałam, że utwór zwróci na siebie uwagę, jednak nigdy nie przypuszczałabym, że będzie to coś takiego. […] Myśl o tym, ci wszyscy młodzi ludzie słyszą tę piosenkę po raz pierwszy i właśnie ją odkrywają, tak myślę – myślę, że to bardzo wyjątkowe.

Obecnie czekamy na finał 4. sezonu „Stranger Things”. Czy bohaterowie wyjdą zwycięsko ze starcia z Vecną? Przekonamy się już 1 lipca.

Autor: Judyta Nowak - RMF Classic

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic