Informacje

Kolejny prestiżowy festiwal filmowy odwołany z powodu pandemii

Dodano:
Kolejny prestiżowy festiwal filmowy odwołany z powodu pandemii

Karlove Vary, Czechy, 03.07.04. Amerykański aktor Harvey Keitel z ciężarną żoną, izraelską aktorką Daphne Kastner opuszcza podium po tym, jak uhonorowano go nagrodą za wkład do światowej kinematografii, podczas gali inaugurującej 39. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlovych Varach PAP/CTK (IVAN BABEJ)

Zaplanowany na dni od 3 do 11 lipca 55. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach został właśnie odwołany. O takiej decyzji poinformowali we wtorkowy poranek organizatorzy imprezy, której pierwsza edycja odbyła się w 1946 roku. Powodem tej decyzji jest pandemia koronawirusa.

„Uważamy, że możliwość zobaczenia filmu w kinie razem z innymi widzami to potężne doświadczenie, którego nie da zastąpić się czymś innym. Ponieważ festiwal w Karlowych Warach jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Czechach i w Europie, zdecydowaliśmy, że organizowanie alternatywnej wersji festiwalu kłóciłoby się z naszą główną misją: zbliżania ze sobą widzów, twórców i ludzi niezwiązanych tak blisko z kinem, by wspólnie cieszyli się filmami” – poinformował w oświadczeniu dotyczącym odwołania festiwalu jego przewodniczący Jiri Bartoska.

Niektóre z filmów mających wziąć udział w festiwalu zostaną jednak pokazane dla wybranej publiczności. Na 8 czerwca planowane jest w Czechach rozluźnienie restrykcji spowodowanych koronawirusem. Dzięki temu dozwolone będzie organizowanie pokazów filmów dla widowni nie większej niż 50 osób. Dzięki temu kilka z dopuszczonych do udziału w festiwalu filmów będzie można obejrzeć w kinach w całym kraju. Pokazy będą organizowane w ramach corocznego programu „Festiwal w twoim kinie”.

Organizatorzy festiwalu planują również prezentację projektów filmowych w różnym stadium produkcji w ramach wirtualnych targów filmowych. W ten sposób będą one mogły dotrzeć do krajowych i zagranicznych dystrybutorów.

Jednocześnie festiwal w Karlowych Warach dołączył do projektu „We Are One: A Global Film Festival” zorganizowanego przez Youtube. W dniach od 29 maja do 7 czerwca będzie tam można obejrzeć za darmo filmy z poprzednich edycji największych festiwali filmowych na świecie takich jak m.in. festiwale w Berlinie, Sundance, Toronto, Cannes czy Wenecji.

A nowy termin 55. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach wyznaczono na dni od 2 do 10 lipca 2021 roku. (PAP Life)

 • 13:45 Richard Strauss Tako rzecze Zaratustra (1)
 • 13:46 Vittorio Monti Czardasz
 • 13:57 John Barry You Only Live Twice - Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic