Informacje

15. Festiwal Goldbergowski od środy w wersji online

Dodano:
15. Festiwal Goldbergowski od środy w wersji online

Pięć koncertów, zaprezentowanych podczas internetowych transmisji, tworzy program rozpoczynającego się w środę w Gdańsku 15 Festiwalu Goldbergowskiego. Patron imprezy - Johann Gottlieb Goldberg - był XVIII-wiecznym gdańskim klawesynistą i kompozytorem.

Koncerty odbędą się w miejscach działalności zaproszonych muzyków. "Dzięki temu festiwal po raz pierwszy stanie się wydarzeniem migrującym poprzez kilka krajów: Niemcy, Francję, Szwajcarię i Polskę. Ideą festiwalu jest promocja muzycznego dziedzictwa Gdańska i akcentowanie związku Goldberga z jego rodzinnym miastem" - poinformowała we wtorek Marta Formella z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na inaugurację zabrzmią "Wariacje Goldbergowskie" Jana Sebastiana Bacha, w wykonaniu cenionego włoskiego klawesynisty Andrei Buccarelli. Występ artysty zarejestrowany zostanie w sali Scholi Cantorum Basiliensis – Hochschule für Alte Musik w Szwajcarii.

Podczas drugiego koncertu - w czwartek - zorganizowanego w Christuskirche w Berlinie, wystąpią zespoły Musica Fiata i La Capella Ducale pod dyrekcją Rolanda Wilsona. Muzycy wykonają m.in. oratoria gdańskiego kapelmistrza Kaspara Förstera.

W piątek zaprezentuje się francuskie trio Les Folies Françoises, które zagra muzykę nauczycieli Goldberga. Pierwszym z nich po wyjeździe z rodzinnego Gdańska był Wilhelm Friedemann Bach, a później jego ojciec Jan Sebastian. Koncert zostanie nagrany w Bibliotece Opactwa Royaumont.

Sobotni koncert transmitowany będzie z Gdańska. Klawesynista Marcin Świątkiewicz, wraz z towarzyszącym mu zespołem Arte dei Suonatori wykona koncert skomponowany przez patrona festiwalu. Wydarzenie odbędzie w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury.

Tego samego dnia w Herbaciarni w klasztorze Ojców Oblatów odbędzie się spotkanie promujące publikacje poświęcone Goldbergowi, wydane przez Chopin University Press.

Podczas niedzielnego, finałowego koncertu pod kierunkiem Michaela Alexandra Willensa wystąpią soliści i orkiestra Kölner Akademie. Artyści wykonają m.in. utwory Johanna Balthasara Erbena, działającego w Gdańsku na stanowisku kapelmistrza w latach 1658-86. Koncert zarejestrowany zostanie w kościele ewangelickim w Ehrenfeld - dzielnicy Kolonii (Niemcy).

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 2006 roku - z okazji 250. rocznicy śmierci klawesynisty i kompozytora, Johanna Gottlieba Goldberga.

Goldberg, urodzony w 1727 r. w Gdańsku, był jednym z najbardziej znanych uczniów Jana Sebastiana Bacha. Pobierał od niego nauki w Lipsku. Jego nazwisko przeszło do historii muzyki i jest znane melomanom dzięki "Wariacjom Goldbergowskim" Bacha. Muzyk zmarł na gruźlicę 13 kwietnia 1756 r. w Dreźnie.

Pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem festiwalu jest dr hab. Alina Ratkowska, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Bolonii w 2005 roku.

Wszystkich koncertów 15. Festiwalu Goldbergowskiego będzie można wysłuchać na stronie www.goldbergfestival.pl i miejskiego portalu www.gdansk.pl.

Robert Pietrzak

 • 05:11 Julia Pietrucha Ewka
 • 05:15 Anne-Sophie Versnaeyen Bienvenue Dans Nos Décors
 • 05:17 Ben Foster Hidden Kingdoms (Opening Titles)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic