Informacje

Włoskie wydanie "Pana Tadeusza" zaprezentowano w Rzymie

Dodano:
Włoskie wydanie "Pana Tadeusza" zaprezentowano w Rzymie

Przekład "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza na język włoski, który ukazał się na początku listopada, został zaprezentowany w poniedziałek w Rzymie. Autorem tłumaczenia jest polonista, wykładowca i popularyzator literatury polskiej Silvano De Fanti.

"Pan Tadeusz", czyli "Messer Taddeo" ukazał się nakładem wydawnictwa Marsilio z Wenecji. To pierwsze we Włoszech pełne poetyckie tłumaczenie dzieła.

Oficjalna prezentacja tomu odbyła się w Instytucie Polskim w Wiecznym Mieście w ramach trwającej od 10 listopada 16. edycji festiwalu kultury polskiej, Corso Polonia.

W premierze włoskiej edycji poematu Mickiewicza uczestniczyli tłumacz Silvano De Fanti, pisarka i publicystka Chiara Valerio i italianista, były dyrektor Instytutu Polskiego Jarosław Mikołajewski. Fragmenty odczytał znany aktor David Riondino.

Silvano De Fanti opatrzył swój przekład obszernym wstępem prezentującym historię Polski i jej związki z Litwą oraz biografię Mickiewicza, w tym pobyt we Włoszech, gdzie uważany był za geniusza i porównany został do Homera, Dantego i Szekspira.

Zwrócił uwagę na dwa wymiary "Pana Tadeusza" jako epopei narodowej i opowieści o wymiarze egzystencjalnym. Podkreślił, że poemat został przetłumaczony na prawie wszystkie europejskie języki i na większość języków Dalekiego Wschodu, podobnie - jak dodał - jak "Boska komedia" Dantego.

Tłumaczenie zostało nazwane podczas spotkania w Instytucie Polskim "genialnym".

De Fanti powiedział PAP, że pracował nad przekładem poematu od lat 80. "Tłumaczyłem fragmenty, potem odkładałem i znów wracałem do pracy nad przekładem" - wyjaśnił.

Premierze towarzyszyła projekcja ekranizacji arcydzieła w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1999 roku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

 • 20:14 Ludwig van Beethoven Symphony No.3 in Eb major Opus 55 (3)
 • 20:22 Thomas Newman Fleurs De Rocaille
 • 20:25 Abel Korzeniowski Satin Birds
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 269, niedziela, 10 lutego 2019
 • 1
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 2
  Marcin Masecki / Joanna Kulig
  Zimna wojna
  Dwa serduszka
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic