Oto najlepsze europejskie muzea poświęcone piłce nożnej

Wraz z rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, kibicowskie emocje z meczu na mecz stają się coraz silniejsze. Dla niektórych może być to impulsem do tego, by przy okazji wakacyjnych wojaży odwiedzić jedno z piłkarskich muzeów. Właśnie opublikowano ranking dziesięciu najlepszych placówek w Europie poświęconych futbolowi.

Oto najlepsze europejskie muzea poświęcone piłce nożnej
German football museum, Dortmund / PAP/EPA

Najlepsze piłkarskie muzea na Starym Kontynencie w swoim rankingu wyłoniła platforma LiveFootballTickets. Przygotowując to zestawienie, uwzględniono recenzje zamieszczone w serwisie TripAdvisor, a także cenę biletów do tych przybytków.

Na pierwszym miejscu uplasowało się Muzeum Greckiej Drużyny Narodowej w Piłce Nożnej w Chanii na Krecie. Placówka zlokalizowana jest na Starym Mieście. Pośród tysiąca eksponatów, znajdują się tam m.in. piłki z meczów Mistrzostw Świata i Euro, oficjalne koszulki, zdjęcia i obiekty nawiązujące do całej historii greckiego futbolu. Wstęp do muzeum jest darmowy.

Drugie miejsca zajmują ex aequo serbskie Muzeum Czerwonej Gwiazdy w Belgradzie - poświęconie drużynie Crvena Zvezda, oraz Szkockie Muzeum Piłki Nożnej w Glasgow.

Czwarta lokata należy do Muzeum CR7 w Funchal na Maderze. To przestrzeń, w której przedstawiona jest sportowa podróż Cristiano Ronaldo.

Godne uwagi, przynajmniej według recenzentów TripAdvisor, są też Muzeum Piłki Nożnej w Bukareszcie i florenckie Museo del Calcio, poświęcone włoskiej reprezentacji.

W rankingu nie mogło zabraknąć instytucji działającej w kraju tegorocznego gospodarza Euro. Siódme miejsce zajęło bowiem otwarte w 2015 roku Niemieckie Muzeum Piłki Nożnej w Dortmundzie. Co ciekawe, na dziedzińcu tej placówki znajduje się Aleja Gwiazd, na której są odciski stóp i podpisy znanych niemieckich piłkarzy.

Rankingową dziesiątkę zamykają lizbońskie Muzeum Benfiki, Muzeum FC Porto oraz Narodowe Muzeum Piłki Nożnej w Manchesterze. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic