Od dziś XV Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Ponad 400 imprez popularyzujących naukę przygotowanych przez pracowników nauki i studentów z kilku poznańskich uczelni i instytutów naukowych składa się na XV Edycję Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który dziś rozpoczyna się w Poznaniu.

Poznański Festiwal jest dla mieszkańców Poznania i regionu wielkopolskiego platformą wymiany doświadczeń środowiska akademickiego z szerszym gronem odbiorców. Swoją ofertę prezentują wszystkie państwowe wyższe uczelnie i poznański oddział PAN. Festiwal potrwa do czwartku.

"Poprzez organizację festiwalu chcielibyśmy, aby nauka przestała być postrzegana, jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała część zbiorowej rzeczywistości. Chcemy przybliżać jej tematy, problemy i korzyści, jakie z niej płyną, pokazywać postęp w różnych dyscyplinach oraz możliwości zastosowania w życiu codziennym" - powiedziała PAP koordynatorka festiwalu Karolina Warpachowicz.

Program Festiwalu to ponad 400 różnorodnych propozycji - od warsztatów, koncertów, pokazów filmowych, wycieczek, po panele dyskusyjne, wykłady, prezentacje, pokazy eksperymentów.

Informatycy z Polskiej Akademii Nauk pokażą możliwości nowoczesnych systemów monitoringu, które mogą wykorzystywać internet do zwiększenia bezpieczeństwa na ulicy, w pracy i w domu.

Uniwersytet Przyrodniczy planuje przedstawić mikroorganizmy wykorzystywane w biotechnologii podczas prezentacji "Malowanie bakteriami - poznaj artystyczną duszę biologa".

Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza podczas warsztatów "Zielone osobliwości z Polski" przedstawi rośliny z listy gatunków prawnie chronionych w Polsce, które wyróżniają się osobliwym wyglądem lub strategią życiową.

Politechnika Poznańska w ramach swoich prezentacji omówi radio kognitywne, które poprzez inteligentne wykorzystanie niezajętych w danej chwili i w danej lokalizacji licencjonowanych częstotliwości radiowych może stanowić uzupełnienie oferty lokalnych rozgłośni radiowych.

Uniwersytet Ekonomiczny przygotował serię wykładów, jeden z nich będzie mówił om kwalifikacjach ułatwiających zaistnienie na rynku pracy.

Pomysł organizacji corocznych świąt nauki pojawił się w 1988 roku w Edynburgu, a w Poznaniu po raz pierwszy został podjęty w 1998 roku. Założenia organizacyjne festiwali nauki opierają się na nowatorskich formach przekazywania wiedzy, kiedy to w atmosferze zabawy i odpoczynku można spotkać się z pracownikami nauki, wysłuchać ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach, zwiedzać niedostępne, na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze.
 

PAP