ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Na krakowskim Rynku otwarto Galerię Zewnętrzną Sukiennice

Galerię Zewnętrzną Sukiennice otwarto w czwartek na krakowskim Rynku. Galeria, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie, powstała poprzez zaadaptowanie ogrodzenia otaczającego remontowane Sukiennice.

Przedstawia reprodukcje 14 obrazów z Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, która na czas remontu została w 2007 r. przeniesiona do Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

"Tak jak nie chcieliśmy, aby ze świadomości społecznej zniknęły na trzy lata dzieła z naszej Galerii Sztuki Polskiej XIX w. (...) podobnie nie chcielibyśmy, żeby krakowianie a także goście, przyjezdni, odbierali złe wrażenie placu budowy na Rynku" - wyjaśniła dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Zofia Gołubiew.

Na przęsłach ogrodzenia wokół Sukiennic rozpięto reprodukcje obrazów dwunastu malarzy. Zobaczyć można m.in. "Hołd pruski" pędzla Jana Matejki, "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego, "Burzę" Józefa Chełmońskiego, "Błękitnych huzarów" Piotra Michałowskiego, "Wieczór nad Sekwaną" Aleksandra Gierymskiego,
"Wiatr halny" St. Witkiewicza, "Introdukcję" Jacka Malczewskiego, "Szał" Wł. Podkowińskiego i "Kopanie buraków" Leona Wyczółkowskiego.


"Może jak ktoś zobaczy reprodukcję obrazu, to będzie chciał potem zobaczyć go w oryginale" - dodała dyrektor muzeum, zachęcając krakowian i turystów do odwiedzenia Niepołomic.

Według muzealników, zaimprowizowana wokół Sukiennic ekspozycja powstała także z potrzeby wyjaśnienia krakowianom i turystom powodu zamknięcia galerii w Sukiennicach. Dlatego na pozostałych przęsłach ogrodzenia rozpięto - prócz zdjęć archiwalnych i opisu dziejów Sukiennic - plansze informujące o remoncie i jego
przebiegu. Treść będzie aktualizowana co trzy miesiące, aby ukazywać postęp prac.

Dodatkowo na bocznej elewacji Sukiennic umieszczono duży napis w języku polskim i angielskim: "Muzeum Narodowe wróci do Sukiennic w 2010 r."

Sukiennice były niegdyś pierwszą siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie. Dziś są jednym z 10 oddziałów tego największego w Polsce muzeum.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic