Kompas Młodej Sztuki 2014 czyli wystawa artystów przyszłości

Wernisaż wystawy pokonkursowej, prezentującej około 25 prac artystów najwyżej ocenionych w rankingu Kompasu Młodej Sztuki odbędzie się w czwartek 27 listopada w galerii "Minus-1" Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.

"Są nazywani artystami przyszłości, mają niebywałą wyobraźnię i raczej nie są zainteresowani wpisaniem się w konkretny trend, czy nurt sztuki współczesnej, szukają własnych dróg. To indywidualiści, oryginalni i ciekawi i już często z liczącym się dorobkiem, doceniani przez krajową i zagraniczną krytykę i galerie" - tak o uczestnikach i laureatach konkursu powiedziała PAP Kama Zboralska, która wraz z Piotrem Cegłowskim jest inicjatorką powstania Kompasu Młodej Sztuki i kuratorką wystawy.

I miejsce w rankingu młodych polskich artystów zajęli ex equvo Ewa Juszkiewicz i Bartek Kokosiński. Obrazy Juszkiewicz nawiązują do malarstwa niderlandzkiego, a zwłaszcza do portretów żyjącego w XV-wiecznej Brukseli malarza Rogiera van der Veydena. Artystka tworzy jakby repliki jego obrazów, ale portretowane postaci pozbawia głów, zastępując je dziwnymi tworami, np. naroślami w formie grzybów, woalami, pyskami zwierząt.

"To bardzo utalentowana malarka, w ubiegłym roku zdobyła Grand Prix na 41. Biennale Bielska Jesień, właśnie za niderlandzki portret Girl in Blue, a obecnie została zaproszona do udziału w wystawie prac stu malarzy przyszłości, jaka odbywa się właśnie w Londynie. Wystawa związana jest z publikacją 100 Painters od Tomorrow" - powiedziała Zboralska. "Tę setkę artystów wybrano spośród czterech tysięcy" - dodała.

Zdobywcą I miejsca jest również Bartek Kokosiński. Tego artystę interesuje przede wszystkim faktura, materia obrazu. W charakterystyczny dla siebie, dziwny, sposób traktuje on blejtramy. On je wygina, wykręca, nacina, szarpie, zgina i wypycha dziwnymi przedmiotami. "To twórca walczący z obrazem" - uważają krytycy.

Miejsce II przypadło Wojciechowi Bąkowskiemu, artyście w pełnym tego słowa znaczeniu multimedialnemu - zaznacza Zboralska. Jest on absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2005 r. uzyskał dyplom w zakresie audioperformance w pracowni prof. Leszka Knaflewskiego oraz animacji w pracowni prof. Hieronima Neumana. W 2007 r. wspólnie z Radosławem Szlagą, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim i Piotrem Bosackim utworzył grupę artystyczną Penerstwo. W 2011 r. otrzymał nagrodę - Paszport Polityki - za sztukę będącą oryginalnym połączeniem brutalności i liryzmu, za nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu "artysta multimedialny".

III pozycję w rankingu zajął Radek Szlaga. "Artysta jest też zaliczany do grona najciekawszych malarzy polskich młodego pokolenia" - zaznacza Zboralska. Szlaga maluje ze zdjęć, czerpie motywy z popkultury, fascynują go mass media, chętnie sięga do sfery polityki, historii i religii. "Powstają prace, w których artysta miesza i łączy wszystko ze wszystkim, ale wrażliwie z intuicją artystyczną" - oceniają krytycy.

"To jest nasza wielka trójka, ale właściwie wszyscy uczestniczący w wystawie twórcy są zwycięzcami, bo to oni zajęli kolejne miejsca i zdobyli wyróżnienia" - zaznacza kuratorka wystawy.

W tym roku w głosowaniu Kompasu Młodej Sztuki wzięły udział 72 galerie, a wśród nich m.in. CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Foksal, Galeria Bielska, Galeria Biała, Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Bałtycka, Galeria XX1, Galeria Kronika oraz z komercyjnych: Galeria Starmach, Zderzak, Piekary, lokal 30, Propaganda, Leto, Le Guern, Jan Fejkiel Gallery, Artemis i Art Agenda Nova.

Kompas Młodej Sztuki jest organizowany od 2008 roku, co dwa lata. Ranking obejmuje artystów do 35 roku życia.

KMS jest suplementem do Kompasu Sztuki - rankingu polskich artystów współczesnych, który przeprowadzany jest regularnie od 2007 roku. Obejmuje twórców zarówno żyjących, jak i zmarłych, uprawiających różne dyscypliny sztuki, których aktywność twórcza przypada na okres po 1945 roku. Kolekcjonerzy, artyści, właściciele galerii i domów aukcyjnych oraz inwestorzy traktują te rankingi, jako przewodniki po ciągle jeszcze kształtującym się krajowym rynku sztuki.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego objęło rankingi Kompasu Sztuki i Kompasu Młodej Sztuki honorowym patronatem. Kolejnym ważnym patronem projektu jest Narodowe Centrum Kultury, które w tym roku przyznało nagrodę pieniężną dla zwycięzcy 4. edycji Kompasu Młodej Sztuki 2014.

Wystawa odbywa się w Galerii "Minus-1" Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic