Cykl spotkań "Sezon w pięknie" w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi rozpoczyna cykl spotkań "Sezon w pięknie". Każde będzie poświęcone jednemu z poetów XIX lub XX wieku i jednemu współczesnemu autorowi. Wiersze obu twórców czytać mają aktorzy teatru.

Dyrektor placówki Ewa Pilawska zwraca uwagę, że Teatr Powszechny to miejsce, w którym widzowie mogą nie tylko oglądać spektakle. "Proponujemy również wiele innych projektów, zgodnie z naszą ideą +Teatr blisko ludzi+. Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy w teatrze poszukują różnych wartości" – mówi.

Dlatego - jak informuje - zaprosiła łódzkiego poetę Piotra Groblińskiego do realizacji projektu, który będzie obejmował spotkania z współczesnymi poetami. Według niej, będą one okazją do dyskusji "w kontekście uniwersalnych wartości, uniwersalnych i ponadczasowych tematów".

Każde spotkanie ma być poświęcone jednemu wielkiemu poecie XIX lub XX wieku (Rilke, Baudelaire, Leśmian, Eliot, Grochowiak, Merrill, Kawafis) i jednemu współczesnemu autorowi, z którym będzie można na żywo porozmawiać o poezji. Wiersze obu twórców czytać mają aktorzy Teatru Powszechnego.

Jak mówi Grobliński "Sezon w pięknie" to parafraza tytułu poematu Arthura Rimbaud. Według niego dzisiaj artyści rzadko mówią o pięknie – sztuka komentuje rzeczywistość, szuka rozwiązań formalnych, zastanawia się nad sobą, bawi się w socjologię lub filozofię. "O pięknie trochę wstyd dziś mówić, a przecież – wierzę w to głęboko – ludzie kontaktu z pięknem potrzebują. Pięknie przeczytana prawdziwie wielka poezja może przyciągnąć uwagę odbiorcy" – mówi.

Bohaterami pierwszego spotkania, które zaplanowano na niedzielę 5 lutego, mają być: nominowany do Nagrody Nike Dariusz Suska i austriacki poeta z przełomu XIX i XX wieku Rainer Maria Rilke.

"Sezon w pięknie" to kontynuacja spotkań z poezją zatytułowanych "Moja-nasza ulubiona poezja", które odbywały się w Powszechnym przed kilku laty.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic