Informacje

Clint Eastwood - czy masz dzisiaj szczęście?

Dodano:
Clint Eastwood - czy masz dzisiaj szczęście?

fot.PAP/EPA

Pada strzał, kolejny, jeden z przestępców został trafiony, drugi leży na ulicy. "Wiem, o czym myślisz: czy wystrzeliłem sześć kul, czy tylko pięć. Powinieneś zadać sobie inne pytanie: czy masz dzisiaj szczęście?" - mówi Dirty Harry. To jedna z kultowych ról Clinta Eastwooda, który 31 maja kończy 89 lat.

Eastwood zaczynał tak skromnie, że nikt nie wróżył mu wielkiej kariery. Grał w filmach klasy B, tzw. spaghetti westernach. Ale miał szczęście. Kręcił je Sergio Leone, twórca wybitny, choć też początkowo niedoceniany. Zaproponował amerykańskiemu aktorowi rolę rewolwerowca w filmie "Za garść dolarów".

W sumie Eastwood zagrał w trzech takich filmach i stał się znany na całym świecie. Po powrocie z Włoch do Ameryki mógł już przebierać w propozycjach.

W 1971 roku wcielił się w postać Harry'ego Callahana, znanego bardziej, jako "Brudny Harry", która uczyniła z niego gwiazdę numer jeden.

Dlaczego brutalny policjant, który nigdy nie zawahał się użyć swojego Magnum stał się gwiazdą? Bo Harry strzelał tylko do bandytów i skorumpowanych przedstawicieli prawa, a ludzie tęsknili z postacią mocnego, ale sprawiedliwego szeryfa. Zresztą, pod powierzchnią brutala w detektywie kryły się pokłady czułości i romantyzmu...

Wkrótce Eastwood zadebiutował również jako reżyser. I tym samym rozpoczął się kolejny etap jego kariery. W 1993 roku za film "Bez przebaczenia", okrzyknięty arcydziełem westernu, otrzymał dwa Oscary: dla najlepszego reżysera i za najlepszy film. Osiągnął szczyt...

Ale życie Eastwooda to nie tylko film. W 1986 r. został wybrany burmistrzem miasta Carmel w Kalifornii, gdzie prowadzi również restaurację. Był bliskim przyjacielem byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.

Eastwood zresztą zaskakuje cały czas. Już w filmie "Na linii ognia", gdzie zagrał agenta Secret Service ochraniającego prezydenta USA, dał się poznać również jako muzyk. I właśnie komponowanie muzyki stało się kolejnym, po aktorstwie i reżyserii, etapem w jego pracy. Ukoronowaniem jest kilka utworów znajdujących się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Co się wydarzyło w Madison County".

Eastwood jest lubiany i podziwiany prawie przez całe Hollywood. Aktorzy nie mogą nachwalić się atmosfery na planie, gdy reżyseruje swoje kolejne filmy. Wszystko jest starannie przygotowane, a Eastwood ma do grających wręcz czułe podejście... Cóż, sam wie, jak łatwo jest zranić aktora...

Czy ma wciąż nowe plany? Z pewnością, wciąż kręci nowe filmy i będzie to robił, jak wyznał, dopóki ludzie chcą je oglądać.

Za Eastwoodem nie ciągną się żadne skandale, nie jest bohaterem rubryk towarzyskich. To osoba niezwykle pracowita i zdyscyplinowana. I jeszcze jedno: ma szczęście... (PAP Life)

 • 04:53 Antonin Dvorak VII Symfonia (3)
 • 05:00 Charles Aznavour La Boheme
 • 05:03 Wolfgang Amadeusz Mozart Symfonia nr 40 g-moll (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 320, Sunday, 24 May 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic