Informacje

Władze wycofują się z realizacji Centrum Muzyki

Dodano:
Władze wycofują się z realizacji Centrum Muzyki

zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Miasto Kraków wspólnie z Urzędem Marszałkowskim zdecydowało o wycofaniu się z realizacji Centrum Muzyki – podał w środę Urząd Miasta. Jak wyjaśniono władze samorządowe uznały, że nie mogą finansować inwestycji ze względu na nieprawidłowości przy konkursie na zaprojektowanie obiektu.

Wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz napisał na Twitterze, że jest to jednostronna decyzja władz miasta, a zarząd województwa w najbliższym czasie zajmie stanowisko w tej sprawie.

W 2018 roku międzynarodowy konkurs na projekt Centrum Muzyki w Krakowie i otaczającego go parku wygrał zespół SBS Engineering Group razem z włoskim partnerem 3TI Progetti. Planowano, że budowa gmachu rozpocznie się w 2021 r., a jego otwarcie nastąpi w 2024 r.

Urząd Miasta poinformował, że po rozstrzygnięciu konkursu, a przed podpisaniem umowy na wykonanie dokumentacji projektowej ze zwycięzcą okazało się, że powinien on być wykluczony, bo nie spełnił warunku konkursu - nie realizował wcześniej obiektu o parametrach określonych w tym postępowaniu.

Krajowa Izba Odwoławcza 17 stycznia tego roku unieważniła zamówienie z wolnej ręki i wykluczyła wykonawcę. Na początku lutego Urząd Marszałkowski unieważnił zamówienie publiczne, a do prokuratury złożone zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Jak podał w środę Urząd Miasta "zaistniały przesłanki formalno-prawne" do odstąpienia przez gminę od porozumienia zawartego 10 lipca 2018 r. dotyczącego wspólnej budowy Centrum Muzyki w Krakowie.

"Nie przekreśla to jednak realizacji parku, który zgodnie z wcześniejszymi planami miasto urządzi przy ul. Skrzatów" – zapewniły władze Krakowa

Ideę budowy Centrum Muzyki w Krakowie wspierał zmarły niedawno wybitny kompozytor prof. Krzysztof Penderecki.

Wraz z kompleksem dydaktycznym Akademii Muzycznej, miejskim parkiem i uzupełniającą infrastrukturą rekreacyjną i usługową Centrum Muzyki przy ul. Skrzatów miało tworzyć unikatową, spójną urbanistycznie i architektonicznie część miasta. Gmach Centrum Muzyki miał powstać nieopodal brzegu Wisły. Jego "sercem" miały być nowoczesne sale koncertowe, z największą, filharmoniczną, mieszczącą ok. 1400 osób oraz dwoma mniejszymi: miejską salą koncertową dla 650-800 słuchaczy i salą recitalową dla 270-300 słuchaczy.

W budynku przewidziano też przestronne sale prób, salę multimedialną oraz przestrzeń edukacyjną. Swoją siedzibę w nowym Centrum miały mieć krakowskie instytucje muzyczne, w tym Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Koszt realizacji inwestycji określono na ok. 265 mln zł. Do końca 2020 r. miała powstać dokumentacja projektowa.

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

 • 22:23 Thom Yorke Suspirium
 • 22:27 James Horner Main Title - Young Peter
 • 22:30 Brian Tyler Thor: The Dark World
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 321, Sunday, 31 May 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic