ON AIR
od 18:00 Lista Przebojów Muzyki Filmowej: ROZGRZEWKA zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Hania Rani i Dobrawa Czocher podpisały kontrakt z Deutsche Grammophon

Pianistka, kompozytorka i wokalistka Hania Rani oraz wiolonczelistka Dobrawa Czocher podpisały kontrakt na wyłączność z Deutsche Grammophon - poinformowała PAP wytwórnia.

Hania Rani i Dobrawa Czocher podpisały kontrakt z Deutsche Grammophon
fot.PAP/DPA

"Deutsche Grammophon z radością informuje o podpisaniu kontraktu na wyłączność z pianistką, kompozytorką i wokalistką Hanią Rani oraz wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Młody polski duet, przyjaźniący się od czasów ich wspólnej nauki w Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, znany jest z emocjonalnie powściągliwego, odkrywczego, naturalnego i unikalnego wręcz stylu muzycznego" - poinformowała PAP wytwórnia.

"Materiał, który zostanie wydany na płycie przez Deutsche Grammophon nagrałyśmy razem z Dobrawą rok temu w Filharmonii w Szczecinie. Album ten, na którym znajdują się nasze autorskie kompozycje, zostanie wydany pod koniec września. Wytwórnia dokona też reedycji naszej pierwszej płyty Biała Flaga, która została poddana remasteringowi" - powiedziała PAP Hania Rani.

"Podpisanie umowy z Deutsche Grammophon to dla nas coś wyjątkowego” - mówią, cytowane w informacji prasowej, Hania i Dobrawa. "Nasza przyjaźń i wspólna miłość do muzyki zaprowadziły nas do wielu fascynujących miejsc, ale nigdy nie przypuszczałyśmy, że może nas to doprowadzić do Deutsche Grammophon. Przez całą naszą edukację muzyczną podziwiałyśmy niesamowitych artystów, którzy byli częścią tej legendarnej firmy; byłyśmy zainspirowane, a czasem nawet onieśmielone ich artystyczną prezentacją. Bycie częścią rodziny DG to dla nas zaszczyt i motywacja, jesteśmy po prostu niezmiernie wdzięczne. Nie możemy się doczekać, kiedy pokażemy rezultaty tej współpracy".

Obie artystki pojawiały się już wcześniej w katalogu nagrań wydawanych przez Deutsche Grammophon, Hania brała udział w opracowaniu "La Damoiselle élue" Debussy'ego dla projektu "Reflections" Víkingura Ólafssona. Dobrawa – jako członek "Project XII", grupy kompozytorów i wykonawców skupionych wokół DG, pod koniec marca tego roku, wraz z innymi artystami związanymi z Deutsche Grammophon – Joepem Bevingiem i Dustinem O’Halloranem, pojawiła się na "Deutsche Grammophon Clubhouse Chat", opowiadając o nieograniczonych możliwościach komponowania na fortepian.

"To prawdziwa przyjemność powitać ten wybitny duet w naszej artystycznej rodzinie" - komentuje w informacji przesłanej PAP Clemens Trautmann, President Deutsche Grammophon. "Hania i Dobrawa to jedne z najbardziej wszechstronnych i pomysłowych artystek współczesnych – są zakorzenione w gatunku klasycznym, ale czerpią także inspirację z różnych, innych form muzycznych i wizualnych. Współpracując ze sobą od ponad dekady, stworzyły niepowtarzalne i wzruszające brzmienie, z doskonałą harmonią i dynamicznym napięciem między fortepianem a wiolonczelą. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich współpracy z Deutsche Grammophon, która obejmie nie tylko wydanie najnowszego wspólnego albumu, ale także reedycję ich debiutanckiego albumu Biała flaga" - dodał.

Pierwszy album duetu to "Biała flaga". Grzegorz Ciechowski (założyciel i lider zespołu Republika), zainspirował Dobrawę do stworzenia opracowań jego muzyki, artystka zaprosiła do projektu Hanię. Po wydaniu albumu, we wrześniu 2015 r., "Biała flaga" znalazła się w topowej trzydziestce listy najlepiej sprzedających się albumów. "Nagranie ukazało umiejętność osiągnięcia charakterystycznego brzmienia i przełożenia go na własny, unikalny język muzyczny. Dzięki temu rejestracja zyskała kultowy charakter i stworzyła mocny fundament dla dynamicznego, twórczego dialogu. Debiut duetu dla DG, ich pierwszy pełny album z oryginalnymi utworami, będzie odzwierciedleniem przygody, która rozwinęła się przez lata bliskiej współpracy artystycznej" - napisano.

Autor: Olga Łozińska