Informacje

Wystawa "Niepamięci" online w Narodowym Centrum Kultury

Dodano:
Wystawa "Niepamięci" online w Narodowym Centrum Kultury

Wystawa "Niepamięci" w NCK, upamiętniająca 80. rocznicę zbrodni katyńskiej będąca artystycznym świadectwem zaplanowanej z zimną krwią eksterminacji polskiej elity i trudnych do oszacowania strat poniesionych przez polską kulturę, będzie czynna od wtorku online.

Prezentowane na wystawie prace artystów – polskich żołnierzy więzionych w łagrach Starobielska, Kozielska, Pawliszczewa Boru, Griazowca, Komi i Peczory – pochodzą z kolekcji Muzeum Katyńskiego, Muzeum Archidiecezji i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na stronie NCK czytamy, że na wystawie zobaczyć można "cudem ocalały, zespół rysunków przechowanych i wyniesionych z łagru w pudełku na szachy, należący do Aleksandra Witliba (1910-82), więźnia obozów w Kozielsku i Griazowcu, przed wojną nauczyciela i dyrektora szkoły".

Jak napisano w zapowiedzi, "wśród zebranych na wystawie ponad sześćdziesięciu prac – pojedynczych świadectw obozowej twórczości i dokumentacji łagiernego życia – uderza odmienność temperamentów twórców". "Nie ma tu posępnego patosu, przeciwnie – odnosimy wrażenie, że twórcy z Griazowca szukają pocieszenia w ładnym widoku, w rejestracji przelotnej przyjemności, chwili relaksu na trawie, lekturze. Wiele tu architektury, choć przeważają portrety współwięźniów i scenki rodzajowe. Artyści dokumentują autentyczne wydarzenia, rejestrują momenty normalności" - czytamy w przesłanej informacji.

Podkreślono, że po raz pierwszy "szerokiej publiczności" pokazane zostaną portrety, pejzaże i scenki rodzajowe tworzone przez współwięźniów Witliba – m.in. Józefa Czapskiego, Zygmunta Turkiewicza i Stanisława Westwalewicza.

W tekście towarzyszącym ekspozycji zwrócono uwagę, że "wyróżnia się Czapski, który z zuchwałą ciekawością tropi szczegóły fizjonomii" i "w zarazem liryczny i ironiczny cudzysłów ujmuje sferę osobistych przeżyć". "Przykuwają uwagę prace Zygmunta Turkiewicza (1912-73) – akwarele tworzone z biegłością nieustępującą pracom Czapskiego, a także doskonałe szkice Stanisława Westwalewicza (1906-97)" - oceniono.

"Premierowo pokazujemy prace Adama Kossowskiego (1905-86), absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, stypendysty rządu polskiego, zdobywcy I nagrody w konkursie na dekoracje ścienne w hallu Dworca Głównego w Warszawie. Więziony w Charkowie, a potem nad Peczorą, Kossowski wydostał się z Rosji z armią gen. Władysława Andersa. Ze względu na bardzo zły stan zdrowia już z Palestyny został przetransportowany do Londynu. W 1943 r. rozpoczął prace nad cyklem scen z życia łagiernego. Pokaźny zespół jego rysunków trafił do zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej jako dar żony zmarłego artysty" - napisano w zapowiedzi.

"W rysunkach, gwaszach i akwarelach Kossowskiego uderza brutalność i twardość konturów, drapieżność formy, a zarazem osobliwa naiwność i przesunięcie w kierunku groteski z repertuaru Goyi. Jest to twórczość napiętnowana patosem i dojmującym pesymizmem. Najbardziej poruszające są szkice w ołówku, błyskawiczne rejestracje obrazów wyrzucanych przez pamięć. Zamrażają one przeżycia skrajne: samotność, trwogę, śmierć. Rejestrują momenty kaźni, reportersko, chciałoby się powiedzieć bezosobowo" - podkreślono w tekście towarzyszącym wystawie.

Na ekspozycji udostępnione zostaną również przedwojenne grafiki Edwarda Manteuffla Szoege (1908-40) z Muzeum Narodowego w Warszawie. Zmobilizowany w 1939 r. artysta, jako jeniec wojenny został osadzony w Starobielsku. Zginął w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach w Charkowie.

Premiera wystawy online - 7 kwietnia br.autor: Grzegorz Janikowski

 • 06:54 Elvis Costello She
 • 06:57 John Williams Star Wars - Main Title
 • 07:00 Rafał Blechacz, Fryderyk Chopin Prelude in Db major Opus 28 No.15 (Deszczowe)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic