ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Jadwiga Polus

W wirze muzyki i polityki. O jednej z najbarwniejszych postaci PRL-u

Kompozytor, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny, pedagog, poseł na Sejm. Człowiek renesansu. Na pytanie jak łączy tyle różnych aktywności, Stefan Kisielewski odpowiadał, że stosuje „umysłowy płodozmian” – raz muzyka, raz polityka.

W wirze muzyki i polityki. O jednej z najbarwniejszych postaci PRL-u

W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Małgorzata Gąsiorowska przygląda się życiu i twórczości Kisielewskiego, rysując intrygujący portret jednej z najbarwniejszych i najważniejszych postaci świata kultury PRL.

Czy można muzykę oddzielić od polityki? Życie Stefana Kisielewskiego udowodniło, że sfery te wzajemnie się przenikają – nieuchronnie i bezwzględnie. Bohater najnowszej Małej Monografii zapisał się na kartach historii powojennej Polski nie tylko jako kompozytor, ale także publicysta, opozycjonista i krytyk areny politycznej. Znany ze swojego ciętego języka i bezkompromisowych poglądów, w starciu z cenzurą pisał pod wieloma pseudonimami, a zamierzony sens ukrywał głęboko pod powierzchnią.

Felietony Kisiela, konstruowane w taki właśnie sposób, stały się ulubioną lekturą tysięcy czytelników – wielu z nich deklarowało, że cotygodniowy kontakt z pismem rozpoczynają właśnie od ostatniej strony. Pracownikom nadzoru ideologicznego udawało się niekiedy wykreślić to i owo przed drukiem, ale na ogół, wobec pomysłowości Kisiela w ukrywaniu meritum sprawy – byli bezradni.

Fragment książki

 

 

Stańczyk PRL-u muzycznym okiem

 

O Kisielewskim powstało wiele książek. Większość koncentruje się na jego aktywności polityczno-publicystycznej, powszechnej świadomości ucieka jednak strona artystyczna. Jakie utwory komponował jeden z założycieli i pierwszy redaktor naczelny Ruchu Muzycznego? Co cenił w muzyce? Dlaczego jego utwory ustawicznie krytykowali ówcześni? Monografia Gąsiorowskiej przywraca wagę działalności muzycznej, którą prowadził nie tylko jako kompozytor, ale też recenzent i autor publikacji.

Książka Małgorzaty Gąsiorowskiej, pełna anegdot, listów i opinii, pozwala czytelnikowi zajrzeć w głąb życia naznaczonego wyjątkowym sprzężeniem komizmu i tragizmu. To opowieść o fascynującej osobowości, bez której polska scena muzyczna XX wieku nie wyglądałaby tak samo.

O autorce:

Małgorzata Gąsiorowska – teoretyk muzyki i krytyk. Po studiach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie: Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina) rozpoczęła pracę w Polskim Radiu, z którym (a konkretnie z Programem II PR) współpracuje do dziś. Na zaproszenie profesora Mieczysława Tomaszewskiego podjęła współpracę z Zespołem ds. Analizy i Interpretacji Muzyki działającym w Akademii Muzycznej w Krakowie, biorąc udział w licznych sympozjach i konferencjach. Na zaproszenie Krzysztofa Droby wzięła udział w kilku konferencjach polsko-litewskich w Łodzi i Wilnie. Aktywnie działa w Związku Kompozytorów Polskich. Jest laureatką Dorocznej Nagrody ZKP (2008 r.). W serii „Kompozytorzy polscy XX wieku” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego opublikowała monografię Bacewicz (1999) oraz Kisielewski (2011). Jest autorką artykułów publikowanych w różnych pismach, m.in. w „Ruchu Muzycznym” oraz komentarzy koncertowych i płytowych.

 

Premierową książkę „Kisielewski” można znaleźć w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.sklep.pl empik.com, alenuty.pl, liber.pl, oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju.

 

Więcej na: WWW PWM, FACEBOOK, INSTAGRAM, X

 

Małe Monografie to barwna seria o znanych i lubianych kompozytorach polskich i zagranicznych różnych epok. Książki pióra wybitnych muzykologów to lektura obowiązkowa dla melomanów, miłośników kultury, uczniów i studentów. Książki, dzięki swojemu kieszonkowemu rozmiarowi, mogą stać się nieodłącznymi towarzyszami drogi do pracy i szkoły czy letniej wycieczki. Mimo, że publikacje obfitują w informacje i daty, opowieści o kompozytorach okraszone są anegdotami i ciekawostkami, przez co nie sposób się nudzić podczas czytania.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic