Informacje

W połowie września ukaże się książka Snowdena

Dodano:
W połowie września ukaże się książka Snowdena

fot.PAP/DPA

17 września ukaże się książka Edwarda Snowdena, b. pracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który ujawnił informacje o masowej inwigilacji prowadzonej przez tę instytucję - podało w czwartek amerykańskie wydawnictwo Metropolitan books (Macmillan).

Książka zatytułowana "Permanent record" (ang. ciągły zapis) jest napisana w całości przez Snowdena i zawiera jego wspomnienia. Według wydawcy ukaże się jednocześnie w ok. 20 krajach, poza USA m.in. we Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Brazylii czy na Tajwanie.

Według należącej do wydawnictwa Macmillan marki Metropolitan books Snowden opisuje w książce swoją rolę w zbieraniu informacji o obywatelach w ramach Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) oraz mówi o wyrzutach sumienia, które spowodowały, że wykradł dane na temat inwigilacji i przekazał je dziennikarzom.

"Snowden, mężczyzna, który zaryzykował wszystko, by ujawnić system masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie władze, pierwszy raz opowiada historię swojego życia oraz mówi o tym, jak pomagał w budowie tego systemu, a także co go skłoniło, by spróbować go obalić" - czytamy na stronie internetowej Macmillan.

Szef wydawnictwa John Sargent, podkreślając odwagę Snowdena i jego rolę w historii USA, zaznaczył, że "w wieku 29 lat zdecydował się on zrezygnować ze swojej całej przyszłości dla dobra kraju".

Urodzony w 1983 r. w Elizabeth City (stan Karolina Północna) Snowden to były pracownik NSA, który w 2013 r. ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji prowadzonej przez tę agencję. Amerykanin dowiódł, że NSA za zgodą niektórych dostawców usług sieciowych i firm telekomunikacyjnych prowadziła inwigilację międzynarodowych rozmów telefonicznych obywateli USA oraz serwisów społecznościowych.

Obecnie Snowden, oskarżony w USA o szpiegostwo, przebywa w Rosji, gdzie w roku 2013 uzyskał azyl polityczny i prawo stałego pobytu. Przyznany mu w tym kraju azyl ma obowiązywać co najmniej do 2020 roku.

Historia życia Snowdena została częściowo opowiedziana w nagrodzonym Oscarem filmie dokumentalnym Laury Poitras "Citizenfour" oraz filmie Olivera Stone'a "Snowden". W 2014 roku Metropolitan books opublikowało książkę "Snowden. Nigdzie się nie ukryjesz" Glenna Greenwalda. Ten amerykański prawnik i dziennikarz współtworzył publikowane w "Guardianie" materiały na podstawie informacji zgromadzonych przez Snowdena, za co został uhonorowany prestiżową Nagrodą Pulitzera.

 • 05:28 John Williams Peace and Purpose
 • 05:32 Antonin Dvorak Humoresque in Gb Major Opus 101 No.7
 • 05:35 Nigel Kennedy, George Gershwin Love Is Here to Stay
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic