Informacje

Unikatowa kolekcja książek o Bondzie z zapiskami autora wystawiona na sprzedaż

Dodano:
Unikatowa kolekcja książek o Bondzie z zapiskami autora wystawiona na sprzedaż

Ian Fleming/fot.PAP/Photoshot

Książek jest 14, a każda z nich to egzemplarz z pierwszego wydania. Ale to nie jest jedyny ich walor. Właściciel portalu, na którym powieści zostały wystawione, mówi, że należą one do kolekcjonera, który przez dziesięć lat szukał egzemplarzy zawierających odręczne dedykacje lub notatki Iana Fleminga. Najbardziej zależało mu na tych dowcipnych i osobistych. Cena kolekcji to 500 tys. funtów.

Niektóre umieszczone w książkach zapiski Fleminga są zagadkowe. Na przykład w egzemplarzu pierwszego wydania „Casino Royale” z 1953 r. widnieje zapis: „Do M, te strony z moich wspomnień! Ian”. Chodzi o pierwowzór M – szefa Bonda? A może o Marię Krystynę Skarbek-Giżycką, agentkę brytyjskiej tajnej służby w czasie II wojny, z którą żonaty Fleming miał ponoć romans i na niej wzorował postać dziewczyny Bonda – Vesper Lynd?

W książce „Dr No” Fleming napisał z kolei: „Saro, jestem pewien, że to ci się spodoba, Mabel”. Dlaczego Mabel? W tym przypadku też istnieje niepotwierdzona legenda, że Sarah Dugdale była kochanką Fleminga, więc w tym przypadku posłużył się kryptonimem, co nie powinno dziwić, bo zanim został pisarzem, był zawodowym szpiegiem. Pierwszą edycję „Żyj i pozwól umrzeć” Fleming zadedykował z kolei byłej dziewczynie, Clare Blanchard: „Do Clare, która rzuca dużo światła. Z miłością Ian 1954”.

Pełny opis i szczegółowy raport o stanie wszystkich książek z tej kolekcji są dostępne na życzenie. Oferty należy szukać na stronie peterharrington.co.uk/books/literature/james-bond (PAP Life)

 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic