Informacje

Ukazała się biografia Andrzeja Zauchy

Dodano:
Ukazała się biografia Andrzeja Zauchy

fot. PAP/Krzysztof Świderski

Książka „Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy”, która miała premierę 15 września, ukazuje się niemal 29 lat od tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych polskich wokalistów. Swoją popularność zawdzięczał głębokiemu i aksamitnemu barytonowi oraz nieprawdopodobnej wręcz muzykalności. Autorzy biografii ujawniają w niej nieznane fakty z życia tego wokalisty.

Andrzej Zaucha został zastrzelony 10 października 1991 roku przed krakowskim Teatrem STU - po przedstawieniu, w którym grał główną rolę. Zginęła też aktorka Zuzanna Leśniak. Jego dosięgło 8 kul, ją jedna. Zabójcą okazał się mąż tejże aktorki. Choć egzekucja przypominała porachunki mafijne, powodem mordu była zazdrość. O tym wydarzeniu media przypominają co roku, właśnie w październiku. Jednak dopiero teraz ukazała biografia artysty, która zagłębia się w jego życiorys i próbuje odpowiedzieć na pytania: co go ukształtowało, skąd brał się jego muzyczny geniusz, co po nim pozostało i… czy musiało dojść do tej zbrodni.

Autorzy, Katarzyna Olkowicz i Piotr Baran dedykują ją: „Tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z twórczością Andrzeja Zauchy. I być może na razie tylko domyślają się, jakim człowiekiem był naprawdę”. Skąd taka dedykacja? Piosenki Zauchy są stale obecne w naszej kulturze” - mówi Piotr Baran. „Jego ukochanym gatunkiem muzycznym był rhythm and blues, który wywodzi się z połączenia jazzu, bluesa i gospel – a to serce i dusza współczesnej muzyki rozrywkowej. Wykonując po mistrzowsku piosenki osadzone w tym nurcie, Zaucha potrafił odnaleźć się zarówno w jazzrockowych Dżamblach, poetyckiej Anawie, popowych hitach, które pamiętamy z Opola, kabaretowym trio Sami, które tworzył z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim, big bandzie Wiesława Pieregorólki… wymieniać można w nieskończoność, bo dochodzą jeszcze projekty teatralne” - dodaje autor.

„Młodzi ludzie, którzy wychowali się na dobranocce +Gumisie+, pamiętają, że każdy odcinek zaczynał się od piosenki, którą śpiewał właśnie Zaucha. Podczas, gdy ich rodzice i dziadkowie cenią go za przeboje „opolskie”, kolędy, duety z ówczesnymi polskimi gwiazdami muzyki popularnej, czy właśnie nagrania zarejestrowane wspólnie z Dżamblami” - mówi Katarzyna Olkowicz.

A jaki był, gdy schodził ze sceny i zdejmował swoje słynne rekwizyty: ciemne okulary lub arabską kefiję? „To właśnie interesowało nas najbardziej” - zdradza Katarzyna Olkowicz. „I, co ciekawe, choć od jego śmierci minęło tyle lat, współpracownicy, przyjaciele, bliscy opowiadali nam o nim tak żywo, jakby jeszcze wczoraj wspólnie siedzieli przy stole, szusowali na nartach, robili sobie wzajemnie psikusy, pałaszowali sernik (jego ulubiony deser), wspierali go po nagłej śmierci żony Elżbiety” - dodaje autorka książki.

Książka „Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy” została wydana przez Rebis. (PAP Life)

 • 23:02 Alexandre Desplat Daylight Express to Lutz
 • 23:05 Anna Maria Jopek Pożegnanie z Marią
 • 23:11 Ennio Morricone Deborah's Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 337, Sunday, 29 November 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Billie Eilish, Finneas...
  No Time To Die
  No Time To Die
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic