Informacje

Poznaliśmy laureatów 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Dodano:
Poznaliśmy laureatów 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Grafika z serwisu nakanapie.pl

Ewa Lipska, Małgorzata Dmitruk, Łukasz Orbitowski, Wojciech Mikołuszko, Arkadiusz Szaraniec – to laureaci 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tytuł Warszawskiego twórcy otrzymał Piotr Wojciechowski. Werdykt jury ogłoszono w środę podczas specjalnego wydarzenia online.

W finale nagrody znalazło się 12 książek nominowanych w czterech kategoriach. W kategorii proza zwyciężył „Kult” Łukasza Orbitowskiego. "Powieść odczytywać można jako rzecz o objawieniach – prawdziwych i fałszywych, o winie i karze, lojalności i zdradzie, codziennych kłamstwach i dążeniu do życia w prawdzie" - napisał w laudacji Krzysztof Masłoń.

Anna Romaniuk tak opisuje nagrodzony w kategorii poezja tomik Ewy Lipskiej „Miłość w trybie awaryjnym”: "W wierszach Lipskiej w miłości ciało staje się objawieniem. Miłość to czas. (…) Miłość to wybór. Wybór w wierszach Lipskiej jest oczywisty, ponieważ: Życie jest tylko raz. Na zawsze!”.

Laureatami kategorii literatura dziecięca zostali autorzy książki „Wojtek” Wojciech Mikołuszko (tekst) i Małgorzata Dmitruk (ilustracje). "To powieść podwójna, ponieważ opowiada o rozpadzie rzeczywistości. Rozpadowi ulega niszczejące i chwiejne bocianie gniazdo, nadszarpnięta chorobą rodzina Jacka, a wreszcie dotknięty katastrofą ekologiczną świat, w którym nie ma żadnych trwałych struktur (…) Czy jest jeszcze jakaś nadzieja? Dla Wojtka, dla Jacka, dla świata? Jest – odpowiada powieść" - podsumowuje członkini jury, Anna Maria Czernow.

W kategorii edycja warszawska główną nagrodę zdobyła „Warszawa dzika” Arkadiusza Szarańca. Karolina Głowacka mówiła o książce: "Lektura Warszawy dzikiej sprawia, że sami siebie przesuwamy z pozycji lokatorów stolicy na współlokatorów. Ale to bardzo przyjemna detronizacja. Okazuje się bowiem, że mamy wielu fascynujących sąsiadów, którzy co prawda nie płacą podatków, nie chodzą na kawę czy do kina, ale są nie mniej od nas ważni".

Co roku przyznawane jest również wyróżnienie w kategorii specjalnej. Tytuł Warszawskiego twórcy przypadł w tym roku Piotrowi Wojciechowskiemu. "Na dorobek tego pisarza składają się nie tylko książki dla dorosłych, dzieci i młodzieży, ale także scenariusze filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, scenariusze musicali i widowisk plenerowych. Jest on także eseistą, ponadto autorem felietonów wygłaszanych podczas Biesiad Literackich, organizowanych w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu. Był członkiem Związku Literatów Polskich aż do rozwiązania w stanie wojennym, zaś w pamiętnym roku 1989 współzałożycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich" - wyliczał przewodniczący jury, Janusz Drzewucki. Autor znany jest m.in. z takich tytułów, jak: „Kamienne pszczoły”, „Czaszka w czaszce”, „Tratwa manekina” oraz "Przebierańcy i przechodnie".

Z powodu pandemii koronawirusa ogłoszenie nazwisk zwycięzców nie odbyło się jak zwykle podczas uroczystej gali w teatrze, ale w czasie specjalnego wydarzenia online.

Laureatów 13. edycji wybrało jury w składzie: Janusz Drzewucki (przewodniczący), Grażyna Borkowska, Anna Maria Czernow, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk, Krzysztof Masłoń oraz Rafał Skąpski.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest mocno zakorzeniona w tradycji kulturalnej stolicy i nawiązuje do tradycji przedwojennej nagrody literackiej stolicy. Zestawy wszystkich dwunastu książek, nominowanych do tegorocznej nagrody, są już dostępne dla wypożyczających w warszawskich bibliotekach. Od lipca do listopada czytelnicy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z nagrodzonymi twórcami. Kalendarz literackich wydarzeń dostępny będzie na stronie kulturalna.warszawa.pl.
autor: Agata Szwedowicz

 • 17:37 Miloš Karadaglić And I Love Her
 • 17:43 Natalia Kukulska Powiem ci kiedy (2 Walce: a-moll op. 34 nr 2, a-moll op. posth.)
 • 17:48 Marc Shaiman Addams Family - Finale
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic