Informacje

Nagroda dla Ewy Małachowskiej-Pasek i Megan Thomas za przekład na angielski "Kariery Nikodema Dyzmy"

Dodano:
Nagroda dla Ewy Małachowskiej-Pasek i Megan Thomas za przekład na angielski "Kariery Nikodema Dyzmy"

Roman Wilhelmi i Grażyna Barszczewska, Kariera Nikodema Dyzmy (serial telewizyjny)/ fot.PAP/CAF

Tegorocznymi laureatkami nagrody translatorskiej Instytutu Książki oraz Instytutów Kultury Polskiej w Londynie i w Nowym Jorku zostały Ewa Małachowska-Pasek oraz Megan Thomas. Uhonorowano je za przekład na język angielski "Kariery Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Jak oświadczył nowojorski instytut (IKP) rok 2020 przyniósł bogaty wybór znakomitych polskich książek wydanych w języku angielskim. Zakwalifikowane do konkursu dzieła to tłumaczenia polskiej klasyki i literatury współczesnej. Znalazły się wśród nich utwory zróżnicowane pod względem gatunkowym: od poezji i prozy, po literaturę niefikcjonalną. Zaświadczają o wybitnym talencie zarówno debiutantów, jak i doświadczonych tłumaczy.

"Ciekawe, ale również dość niepokojące jest, że polska powieść opublikowana w 1932 roku może być nie tylko tak bardzo uniwersalna, ale też wciąż aktualna w różnych częściach świata, w tym w Ameryce. Przy okazji publikacji książki w znakomitym tłumaczeniu anglojęzyczni czytelnicy na całym świecie będą mieli możliwość zapoznania się z powieścią stanowiącą inspirację dla książki Wystarczy być Jerzego Kosińskiego z 1971 roku, znanej także dzięki ekranizacji z Peterem Sellersem" – powiedział PAP Bartek Remisko, kierujący programem literackim IKP.

Jak dodał laureatami corocznej nagrody przyznawanej od 2008 roku byli m.in. Clare Cavanagh i Stanisław Barańczak, Madeline G. Levine, Bill Johnston, Jennifer Croft, Philip Boehm, Ursula Phillips oraz Antonia Lloyd-Jones.

Tom "The Career of Nicodemus Dyzma" opublikowało w języku angielskim w 2020 roku wydawnictwo Northwestern University Press.

"Tłumaczkom udało się z imponującą zręcznością językową oraz kreatywnością oddać niezwykle żywy, zróżnicowany i wyrazisty charakter wypowiedzi zarówno narratora, jak i bohaterów. Oddały wielką przysługę anglojęzycznym czytelnikom, przybliżając tak zabawną, inteligentną i uniwersalną powieść" – uzasadniła Madeline Levine, jurorka Found in Translation oraz laureatka nagrody z 2019 roku.

Małachowska-Pasek jest wykładowcą literatury i języków słowiańskich na Uniwersytecie Michigan. Wspólnie z Megan Thomas przełożyła także "Romans Teresy Hennert" Zofii Nałkowskiej.

"Bardzo niewiele książek czy postaci na stałe wchodzi do języka. Jednak Kariera Nikodema Dyzmy w polskiej kulturze stała się synonimem przypadkowego polityczno-społecznego awansu konformistycznego oszusta. Ta przezabawna powieść z czasów międzywojnia jest pouczająca i ponadczasowa" – ocenił dr Stanley Bill z Uniwersytetu w Cambridge.

Laureat nagrody otrzymuje 16 tys. zł, dyplom oraz miesięczną rezydencję twórczą w Krakowie, ufundowaną przez Instytut Książki.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

 • 20:37 Harry Gregson-Williams Making Water
 • 20:40 Michaił Glinka Rusłan i Ludmiła (Uwertura)
 • 20:45 Miloš Karadaglić , Skylar Grey Moving Mountains
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic