Hiszpański sąd nakazał władzom Katalonii zwiększenie liczby szkolnych zajęć po hiszpańsku

Wyższy Sąd Katalonii (TSJC) nakazał rządowi tego regionu zwiększenie co najmniej do 25 proc. lekcji w języku kastylijskim, czyli współczesnym hiszpańskim. Gabinet Pere'a Aragonesa odmawia zastosowania się do hiszpańskich przepisów oświatowych, twierdząc, że są one “próbą upolitycznienia oświaty” w Katalonii.

Hiszpański sąd nakazał władzom Katalonii zwiększenie liczby szkolnych zajęć po hiszpańsku
Fot.Pixabay

Liczy się tylko kataloński

W piątkowym orzeczeniu sędziowie TSJC dali rządowi Aragonesa 10 dni na wdrożenie w życie prawa, zgodnie z którym jedna czwarta zajęć miałaby odbywać się w szkołach na terenie Katalonii po hiszpańsku. Możliwość wykonania wyroku TSJC odrzucił już premier Katalonii, nazywając go “atakiem na katalońską oświatę”. Stwierdził, że orzeczenie sądu jest “próbą upolitycznienia nauki” w tym regionie.

“Język kataloński jest nietykalny, podobnie jak katalońska oświata” - napisał na Twitterze Aragones, którego rząd wspierają ugrupowania separatystyczne.

Czas dla władz

Premier dodał, że sprzeciwia się atakom władz hiszpańskich na “język i nauczanie prowadzone w kraju”, a także ogłosił, że jego rząd nie zgodzi się na realizację piątkowego werdyktu Wyższego Sądu Katalonii.

Bardziej umiarkowane stanowisko zaprezentował po ogłoszeniu orzeczenia odpowiedzialny w katalońskim rządzie za oświatę Josep Gonzalez-Cambray. Wskazał, że zgodnie z prawem władze regionu mają dwa miesiące, aby ustosunkować się na piśmie do orzeczenia TSJC.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic