Wielkie Otwarcie Małego Teatru dla Dzieci i… aż dwie premiery!

W dniach 10-12 czerwca rozpoczyna swoją działalność pierwszy w Polsce repertuarowy teatr dla dzieci od 1-4 lat i pierwszy tak kameralny teatr dla dzieci 4-8 lat.


Teatr Małego Widza to teatr, jakiego w Warszawie jeszcze nie było! To specyficzny rodzaj spotkania. Tu nigdy nie gasną światła, nie ma wyraźnego podziału na scenę i widownię, a mali widzowie mają prawo gadać, gaworzyć, wiercić się i kręcić, mają prawo również zapłakać, choć to teatr bardzo bezpieczny. Tu nic nie dzieje się nagle, nie ma głośnej muzyki, potworów i stworów wyskakujących znienacka. Akcja nie toczy się wartko, a sama fabuła jest raczej pretekstem, zaproszeniem do zabawy, niż wielowątkową historią. Teatr dla najnajnajmłodszych, to teatr dostosowany do ich percepcji, do ich sposobu oglądania świata, to teatr koloru, dźwięku, zapachu i dotyku. To teatr, w którym mały widz nie musi zadzierać głowy, bo wszystko dzieje się w „żabiej perspektywie”.

Teatr Małego Widza to także teatr dla dzieci w wieku powyżej 4 lat. I tu znowu inny od innych. Niebywale kameralny – tylko 40 miejsc na widowni - teatr niemalże na wyciągnięcie ręki, interaktywny, inteligentny, mądry i magiczny. Bez wielkich dekoracji, bez dosłowności i moralizatorstwa, skupiony na rozmowie z dziećmi, oparty na zaufaniu do ich wyobraźni.

Spektakle TMW chcą mówić do dzieci ich językiem, nie infantylnie i w udawany sposób, ale szczerze. To jest szczerość teatru, który nie służy sławie artystów, ale w którym aktorzy realnie przeżywają to, co robią, poszukują szczególnego sposobu komunikacji rozumiejąc, że dzieci mają swoją własną przestrzeń i czas.

O tworzeniu teatru dla dzieci w wieku 1-4 …
Powstanie Teatru Małego Widza to również wielkie merytoryczne wyzwanie. Wprawdzie buduje on swoją filozofię na mocnym fundamencie, jakim są wieloletnie doświadczenia teatrów europejskich takich jak: La Baracca – Testoni Ragazzi z Bolonii, Polka Theatre z Londynu, Helios Theatre z Niemiec, czy Nat Gras z Belgii, które są niekwestionowanymi autorytetami w dziedzinie tworzenia teatru dla najmłodszych, ale bycie pionierem nigdy nie jest łatwe. Zrozumienie idei teatru dla najmłodszych wymaga przeformułowania myślenia o tworzeniu teatru dla dzieci, wymaga niestandardowego podejścia i nieustannego korygowania zapędów do rozumienia teatru w „dorosły” sposób. Tu nie ma potrzeby budowania fabuły, ani tym bardziej psychologii postaci. Nie w tym jest rzecz, aby tworzyć skomplikowane dekoracje. Tu nie chodzi o to, żeby spektakl podobał się dorosłym. Tu sensem jest nawiązanie komunikacji. Tutaj aktor nieustannie zabiega o atencję małego widza - poszukuje porozumienia.  Język teatru, to tylko narzędzie w próbie dotarcia do wrażliwości małego widza. To ważne spotkanie . To coś więcej niż teatr.

O premierach…
Specjalnie na otwarcie teatru przygotowane zostały aż dwie premiery! Pierwszą z nich jest spektakl dla dzieci od 1-4 lat -„Rozplatanie tęczy” będzie go można zobaczyć 12 czerwca 2011 o godzinie 9:00 i 10:30

„Rozplatanie tęczy” to  zaproszenie do zabawy z wodą i kolorami. To próba zanurzenia się w dziecięcej wyobraźni - chęć zrozumienia tego nieuchwytnego, a zarazem prawdziwego sposobu postrzegania świata, który zdaje się być zarezerwowany  tylko dla najnajmłodszych. Spektakl tworzą obrazy, muzyka, rytm i gest - słowa schodzą tu na dalszy plan. „Rozplatanie tęczy” to rozmowa za pomocą zmysłów i emocji. To wzajemne słuchanie i obserwowanie. Nie chodzi tu o racjonalne rozumienie, ale raczej o doświadczanie i przeżywanie piękna, o inicjację do krainy wrażliwości, o udział w nowej rzeczywistości - takiej, która różni się od tej oglądanej na co dzień. Dzieci są współtwórcami spektaklu - obserwują przedmioty we wzajemnych relacjach, w relacji do siebie samych. Słuchają dźwięków jakimi komunikują się te przedmioty i jak opowiadają historie…

Starsze dzieci z pewnością zachwyci druga propozycja teatru –  spektakl „Sklep Magika Mechanika” inspirowany „Baśnią o stalowym jeżu” Jana Brzechwy, którego pokazy premierowe będzie można zobaczyć już 11 czerwca o godzinie 14:00 i 17:00 Przedstawienie kierowane jest do dzieci od lat 5-ciu, choć na odważnych 4 – latków również czeka miejsce na widowni…
 
Pewnej nocy ze sklepu Magika Mechanika ucieka tajemniczy jeż, zaklęty w stalowy pancerz. Ucieka z miasta w popłochu i gna przed siebie w poszukiwaniu ratunku. Marzy o tym, aby pozbyć się ciężkiego stalowego pancerza, w którym został uwięziony. Ciemny las, pełen strzyg i dusiołków, spotkanie z Czarodziejem Babulejem, rtęciowe stawy i bitwa z trytonami, podróż przez Dolinę Nietoperzy, starcie z bawołami i siła przyciągania Góry Magnesowej, to tylko niektóre z niespodzianek czekających naszego bohatera. „Sklep Magika Mechanika” to przepiękna opowieść, pełna magii i zaczarowanych postaci. Daleka od dosłowności i cudownie nierealna. To baśń opowiedziana przez dwójkę aktorów nie tylko za pomocą słów, ale przede wszystkim za pomocą ruchu, tańca, muzyki, obrazów i symboli. To opowieść ze szczęśliwym zakończeniem, z pięknym rycerzem i jasnowłosą dziewczyną, którzy żyli długo i szczęśliwie…

Teatr Małego Widza
SCEK, ul. Jezuicka 4
(wejście od ulicy Brzozowej)
00-281 Warszawa – Stare Miasto
www.teatrmalegowidza.pl

tel. +48 512 622 215
e-mail: info@teatrmalegowidza.pl

ROZPLATANIE TĘCZY (spektakl dla dzieci 1 – 4 lat)
Pomysł, reżyseria i scenografia:  Agnieszka Czekierda
Występuje: Agnieszka Czekierda
Współpraca artystyczna: Mateusz Polit i Antoni Barłowski
Światło i dźwięk: Sebastian Kozioł

SKLEP MAGIKA MECHANIKA (spektakl dla dzieci 5 – 8 lat)

Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Czekierda
Choreografia i reżyseria: Mateusz Polit
Scenografia: Katarzyna Adamczyk i Agnieszka Czekierda
Występują: Agnieszka Czekierda i Antoni Barłowski
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Reżyseria świateł: Sebastian Kozioł
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic