W Szczecinie rozpoczął się Kontrapunkt

Spektaklem "Jackson Pollesch" Teatru Rozmaitości z Warszawy w reżyserii Rene Pollescha zainaugurowano w poniedziałek w szczecińskim Teatrze Lalek "Pleciuga" 47 Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2012. W jego ramach odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń.

Jak informują organizatorzy, przedstawienia Rene Pollescha są pełne wątków, poruszanych problemów i odwołań. Pollesch czerpie zarówno z popkultury jak i kultury wysokiej. Jego teksty składają się z cytatów z teorii społecznych, analiz ekonomicznych, krytyki kapitalizmu, teorii płci, teorii komunikacji czy popularnych filmów. W przedstawieniach tego znanego niemieckiego dekonstruktora globalnego kapitalizmu zderza się banalne z wyrafinowanym, bylejakość z profesjonalizmem, popkultura z intelektualizmem, globalizm z lokalną narracją.

"Jackson Pollesch" jest pierwszym z czternastu spektakli konkursowych tegorocznej edycji Kontrapunktu. Wśród pozostałych konkursowych przedstawień znajdą się m.in: "Bracia Karamazow" Teatru Provisorium, "Magnificat" Chóru Kobiet, "Talking Head" austriackiej grupy Liquid Loft czy lalkowy "Bastard!" holenderskiego artysty Dudy Paivy.

Od 2007 r. roku szczeciński Kontrapunkt przenosi się na jeden dzień do Berlina. W ramach Dnia Berlińskiego 19 kwietnia trzy uznane niemieckie teatry zaprezentują spektakle na swoich rodzimych scenach. Schaubuehne am Lehniner Platz wystawi "Męczennika", najnowsze przedstawienie Mariusa von Meyenburga; Berliner Ensemble - komedię Heinricha von Kleista "Rozbity dzban" z Klausem Marią Brandauerem w roli głównej, a Deutsches Theater - wyreżyserowany przez Dimitera Gotscheffa spektakl oparty na tekście Heinera Muellera pt. "Gnijący brzeg. Materiały do Medei. Krajobraz z Argonautami".

Wydarzeniom artystycznym przeglądu towarzyszyć ma dyskusja panelowa przygotowana przez Zakład Mediów i Komunikowania Uniwersytetu Szczecińskiego. Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone "Teatrowi w kryzysie".

Wśród innych elementów szczecińskiego przeglądu będzie również widowisko plenerowe czy Noc Performerów.

Niemiecki Theater Titanick swój spektakl plenerowy, "Sonnambulo" zaaranżuje w szczecińskim parku w kilku przestrzeniach, które będą funkcjonować symultanicznie.

Organizatorem Kontrapunktu jest Miasto Szczecin, współgospodarzami: Teatr Lalek "Pleciuga", Teatr Współczesny w Szczecinie i Teatr Kana.

Przegląd Teatrów Małych Form to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania teatru, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta kilka lat temu nazwa "Kontrapunkt" oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów off-owych.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic