ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

W Radomiu powstanie kolejny mural z dziełem Jacka Malczewskiego

Na ścianie budynku radomskiego uniwersytetu powstanie nowy mural ukazujący dzieło Malczewskiego. Konkretnie chodzi o dzieło „Pytia”, oryginał znajduje się we Lwowie, został wybrany celem wyrażenia solidarności z Ukrainą.

W Radomiu powstanie kolejny mural z dziełem Jacka Malczewskiego
Fot.PAP

Malowidło będzie zdobiło budynek Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego przy ul. Malczewskiego. Oryginalny obraz Jacka Malczewskiego znajduje się w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Pochodzące z 1917 r. dzieło przedstawia piękną młoda kobietę w białej szacie, kapłankę ze świątyni Apollina w Delfach, której głównym zadaniem było przepowiadanie przyszłości.

"Pytia" będzie kolejną wielkoformatową kopią obrazu Malczewskiego powstałą w ostatnim czasie w przestrzeni miejskiej Radomia. Niemalże naprzeciwko, na ścianie gmachu Wydziału Sztuki, znajduje się inny mural z dziełem wybitego polskiego symbolisty - "Zatruta studnia z chimerą". Z kolei malowidło przedstawiające obraz Malczewskiego "Kobieta z faunem" zdobi budynek Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego. Ich autorem jest radomski artysta malarz Łukasz Rudecki. Oryginały obydwu dzieł znajdują się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W planach są kolejne murale. Jeden z nich, mający być odwzorowaniem "Zatrutej studni" (1906) ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, będzie zdobić elewację rewitalizowanej kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego.

Malowidła powstają w ramach przedsięwzięcia "Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL – nowy szlak murali" realizowanego z budżetu obywatelskiego. Cykl ma być wizytówką Radomia – miasta, w którym wybitny polski malarz przełomu XIX i XX w. przyszedł na świat.

Jacek Malczewski urodził się w starej, ale pozbawionej majątków ziemskich rodzinie szlacheckiej. Z rodu Malczewskich z podradomskiego Malczewa pochodził poeta, prekursor romantyzmu Antoni Malczewski. Ciotką malarza była znana mistyczka Wanda Malczewska. Z rodziny wywodził się także generał WP i minister spraw wojskowych z czasów przewrotu majowego Juliusz Tadeusz Tarnawa-Malczewski. Jacek – ze strony matki - spokrewniony był m.in. z pisarką Jadwigą Łuszczewską.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od wielu lat gromadzi prace i pamiątki związane z wybitnym symbolistą. W 1925 roku Rada Miasta kupiła od Malczewskiego do sali posiedzeń tryptyk "Mój pogrzeb" i obraz "Autoportret". Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego, która jest obecnie czwartą pod względem wielkości w Polsce. Zbiory stale się powiększają, ostatnio dzięki dotacjom, jakie sukcesywnie przyznaje placówce samorząd woj. mazowieckiego.

Od kilkunastu lat w muzeum oglądać można stałą wystawę twórczości malarza. Wśród eksponatów są prace będące własnością placówki, jak i te oddane w depozyt przez prywatnych kolekcjonerów. Wśród prezentowanych dzieł znajduje się m.in. "Zatruta studnia z chimerą", "Autoportret z muzą" oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic