Informacje

W Łodzi powstaje film "Piłsudski" z Borysem Szycem w roli głównej

Dodano:
W Łodzi powstaje film "Piłsudski" z Borysem Szycem w roli głównej

Borys Szyc na planie filmu "Piłsudski" /Fot. Jarosław Sosiński / SF Kadr /Materiały prasowe

W jednej z kamienic w Łodzi powstają sceny do filmu "Piłsudski" w reż. Michała Rosy. W rolę marszałka wcielił się Borys Szyc, jego żonę gra Magdalena Boczarska. Obraz pokazujący działalność Józefa Piłsudskiego przed 1914 rokiem ma trafić na ekrany w przyszłym roku.

"Akcja filmu zaczyna się w 1901 roku, gdy Piłsudski przebywał w szpitalu dla psychicznie chorych w Petersburgu, skąd został odbity przez swoich kumpli. Co ciekawe, marka Milky Way, która istniała już na początku ubiegłego wieku, wydała komiks +Sto najsłynniejszych ucieczek z więzień+ i ta ucieczka +by Joseph Pilsudski+ też się w nim znalazła, co zresztą będzie można zobaczyć w tym filmie" - powiedział PAP Borys Szyc, który wciela się w postać marszałka.

Reżyser Michał Rosa przyznał, że wybór odtwórcy głównej roli nie był dla niego oczywisty, jednak po kilku rozmowach z Szycem i poddaniu go charakteryzacji, w której rzeczywiście niełatwo rozpoznać aktora, już bez żadnych wątpliwości zobaczył w nim swojego bohatera.

Rosa jest także scenarzystą filmu, którego akcja mieści się między rokiem 1901 - gdy więzień polityczny Piłsudski ucieka ze szpitala - i rokiem 1914, kiedy pojawia się szansa na niepodległość Polski.

"Dla mnie ten okres w życiu marszałka jest najbardziej filmowy i pełen dramaturgii. Są tam ucieczki i napady, wybuchy bomb i dwie kobiety, wielka zmienność losów, a także to, co mnie naprawdę ujęło, czyli momenty, gdy wszyscy kochają Piłsudskiego i świat za nim podąża, a po paru miesiącach czy nawet godzinach okazuje się, że jest samotny i nikt już za nim nie idzie - podkreślił Rosa.

Zaznaczył, że wybór tego okresu życia Piłsudskiego wynika również z tego, że jego późniejsze losy były "bardziej polityczne".

"Przez wiele miesięcy siedziałem nad dokumentami z tego okresu, by było to wiarygodne historycznie. Chcemy zrobić opowieść o niezwykłym człowieku, fantastycznym Polaku, która będzie się podobać nie tylko garstce historyków. Będzie to też film o trudzie zdobywania niepodległości, bo chciałbym, by po stu latach ludzie to wreszcie docenili" - dodał reżyser.

 • 12:27 Antonio Vivaldi Concerto "Alla rustica"
 • 12:33 Frank Sinatra, Antonio Carlos Jobim The Girl from Ipanema
 • 12:37 Mikis Theodorakis Zorba the Greek
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 307, Sunday, 16 February 2020
 • 1
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic