W Krakowie obraduje Forum Rady Europy nt. kinematografii

"Film jest nie tylko przemysłem, ale i dziedziną sztuki oraz platformą debaty społecznej, instrumentem obrony wartości, np. praw człowieka" - podkreślają uczestnicy Forum Rady Europy "Kształtowanie strategii rozwoju kinematografii jutra", które rozpoczęło się w czwartek w Krakowie.

"Należy pamiętać, że społeczeństwa, które są naprawdę wolne i rozwijają się, to te, które są w stanie kwestionować zastane wartości i dogmaty. To potwierdza, jak niezmiernie ważna jest wolność przynależna artystom" - powiedział podczas otwarcia forum dyrektor ds. kultury, dziedzictwa i przyrody Rady Europy Robert
Palmer.

Dlatego celem forum jest omówienie strategii publicznego wspierania kinematografii oraz jej finansowania przez instytucje europejskie, narodowe i regionalne. Według uczestników spotkania, jest to szczególnie ważne w kontekście ekspansji nowych technologii oraz procesów globalizacyjnych, wobec których konieczna staje się promocja i ochrona różnorodności kulturowej.

W zamierzeniu organizatorów, forum ma przypomnieć, że film jest nie tylko przemysłem, ale także dziedziną sztuki. W ramach forum odbędzie się debata na temat filmu jako źródła inspiracji i instrumentu stymulującego dyskusje na tematy społeczne. Zaplanowano też debatę na temat twórczości filmowej w walce o demokrację i prawa człowieka.

Adelina von Fuerstenberg z Art for the World poinformowała zgromadzonych, że organizacja ta wraz z Biurem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka zainicjowała projekt stworzenia serii krótkich filmów dokumentalnych propagujących tematykę praw człowieka. Cykl powstaje z okazji 60. rocznicy podpisania
Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

"Propozycje uświetnienia tej rocznicy były różne. Mówiło się o różnych dziedzinach sztuki - rzeźbie, malarstwie itd. Ostatecznie uznano, że tak naprawdę to film jest najbardziej popularnym medium, w ten sposób trafimy do największej liczby ludzi" - powiedziała von Fuerstenberg.

Do współpracy zaproszono 30 reżyserów z 20 krajów. Filmy powstaną w 15 językach, dodatkowo będą przetłumaczone na 6 urzędowych języków ONZ. Na początku grudnia trafią do bezpłatnego rozpowszechniania na całym świecie. Pierwszego dnia forum zaprezentowano pierwsze 10 trzyminutowych filmów z tej serii,
m.in. z Francji, Chin, Iranu, Włoch i Burkina Faso.

Forum potrwa do soboty. Organizatorzy spodziewają się m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Jacka Bromskiego, Wojciecha Marczewskiego i Andreja Nekrasova.

Obok dyskusji plenarnych podczas Forum przewidziane są pokazy filmów, m.in. "The 11th Hour" w reż. Nadii Conners i Leili Conners Petersen oraz "Osama" w reż. Siddiq Barmak, a także retrospektywa "60 lat polskiej animacji".

Organizatorami forum są: Rada Europy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, MKiDN, Miasto Kraków oraz pomysłodawca programu - European Think Tank for Film and Film Policy.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic