ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Jadwiga Polus

Twórca „Boyhood” gorzko o współczesnym kinie: projekty wybiera dział marketingu

Twórca granego właśnie na ekranach polskich kin filmu „Hit Man” z Glenem Powellem w roli głównej, Richard Linklater w gorzkich słowach ocenił sytuację panującą obecnie w branży filmowej. Trzykrotnie nominowany do Oscara za „Boyhood” twórca zdradza, że studia filmowe początkowo nie chciały zrealizować „Hit Mana”. Zdaniem Linklatera, za wybór projektów do realizacji odpowiedzialne są obecnie działy marketingu, które celują w bezpieczne projekty.

Twórca „Boyhood” gorzko o współczesnym kinie: projekty wybiera dział marketingu
Richard Linklater /Marta Perez PAP/EPA

Richard Linklater udzielił wywiadu stacji BBC, w którym przybliżył kulisy powstawania swojego ostatniego filmu „Hit Man”. Napisał go wspólnie z występującym w roli głównej gwiazdorem „Top Gun: Maverick”, Glenem Powellem. Początkowo tworzyli film jako projekt niezależny, bo żadne duże studia filmowe nie chciały zamówić go do realizacji. „Nie płacono nam za pracę, po prostu staraliśmy się zrobić ten film. Czuliśmy, że to może być coś nowego” – mówi.

Glen Powell w filmie „Hit Man” wciela się w rolę nieśmiałego profesora filozofii, Gary’ego Johnsona, który na usługach policji z Nowego Orleanu dorabia jako fałszywy płatny zabójca. Wkrótce zakochuje się w kobiecie, która wynajmuje go do zabicia jej męża. Jak tłumaczy Linklater, szefowie największych studiów filmowych nie rozumieli pomysłu na ten film. Woleli, by główny bohater był prawdziwym płatnym zabójcą, czyli optowali za bezpieczną historią, którą dobrze znają. Jak mawia klasyk, nie chcieli żadnych udziwnień.

Linklater nie ma najlepszego zdania o współczesnym przemyśle filmowym i stawianiu kontynuacji istniejących już franczyz nad filmami opartymi na oryginalnych pomysłach. „Nie zwolnią cię za nakręcenie sequela albo genezy już istniejącej historii. Nie popadniesz w kłopoty za kręcenie oczywistych filmów komercyjnych. To, co zmieniło się najbardziej, to fakt, że filmy do realizacji wybierają działy marketingu, które stawiają na bezpieczne wybory” – ocenia twórca „Boyhood”.

Reżyser „Hit Mana” wychwala też Powella, którego tego lata będzie można zobaczyć nie tylko w „Hit Manie”, ale też w filmie „Twisters”. Uważa, że udanie podąża własną ścieżką w świecie, w którym brakuje dobrych ról dla aktorów szukających swojej szansy na przebicie. „Trudno to zrobić filmami Marvela, które oferują już istniejące na kartach komiksów postaci. Zagrał wiele wspaniałych drugoplanowych ról, ale jest ciężko, bo jeśli przemysł się nie zmieni, wartościowych ról będzie po prostu mniej” – kończy Linklater. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic