Sztuka feministyczna na wystawie i aukcji

Rewolucjonistki, awangardzistki, prowokatorki. Prace najwybitniejszych polskich artystek: Szapocznikow, Abakanowicz, Natalii LL i Nieznalskiej pojawią się na jesiennej wystawie "Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet" w DESA Unicum. 13 września dzieła pójdą pod młotek.

Sztuka feministyczna na wystawie i aukcji
fot.PAP/Grzegorz Michałowski

Wystawa obejmie prace wielu wybitnych polskich artystek. Wśród nich pojawi się "Brzuch" Aliny Szapocznikow, uważanej za pionierkę kobiecej sztuki XX wieku. Dzieło, nacechowane autobiograficznym, intymnym przesłaniem, pochodzi z okresu, w którym Szapocznikow zmagała się z chorobą nowotworową. Posługiwała się wówczas gipsowymi odlewami własnego ciała, które ukazywała w sposób fragmentaryczny.

Zaprezentowane zostaną również trzy wybitne dzieła Magdaleny Abakanowicz, jednej z najbardziej znanych na świecie polskich artystek. Jedna z nich, "Pregnant", to praca łącząca doświadczenia z dzieciństwa i dorosłego życia. Artystka mówi o macierzyństwie, seksualności i fizyczności. Abakanowicz w swej twórczości wykorzystywała naturalne materiały, podkreślające archetypiczny związek kobiety, natury i pierwotnych instynktów. Jej dzieła, nierzadko nawiązują do ręcznych "robótek" - typowo kobiecych zajęć wykonywanych w domowym zaciszu.

Kolejne głośne nazwisko wystawy to Dorota Nieznalska i jej "Złota Królowa". Wykonana z brązu i bursztynów korona cierniowa to niezwykle kontrowersyjne dzieło. Artystka nawiązuje w nim do ikonografii chrześcijańskiej i historii Polski. Symbol Męki Pańskiej jest przez nią prezentowany niczym królewskie regalia, zestawia ze sobą kwestię religii i władzy.

Ponadto na wystawie oraz aukcji "Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet" pojawią się również prace Ewy Kuryluk, Teresy Murak, Barbary Falender, Teresy Tyszkiewicz, Ewy Świdzińskiej i członkiń Grupy HueckelSerafin. 13 września w DESA Unicum wszystkie dzieła pójdą pod młotek. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic