Informacje

Światowy Dzień Krwiodawcy. "Każda kropla na wagę złota"

Dodano:
Światowy Dzień Krwiodawcy. "Każda kropla na wagę złota"

Zdj. ilustracyjne /Darek Delmanowicz /PAP

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. "Każdy honorowy dawca i każda kropla podarowanej bezinteresownie krwi są na wagę złota" – podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka. "Apelujemy do wszystkich, którym nieobojętny jest los polskich pacjentów - dołączcie do grona honorowych krwiodawców" – zachęca.

14 czerwca jest świętem krwiodawców na całym świecie od 2004 r. Wcześniej obchodzono je 23 maja.

Niedobory krwi i jej składników występują w ciągu całego roku, a najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane m.in. większą liczbą wypadków i tym, że krwiodawcy przebywają wtedy na urlopach.

"Punkty krwiodawstwa w całej Polsce czekają. Jesteś zdrowy, podziel się darem życia" - wzywają lekarze rodzinni PPOZ.

Każda grupa krwi jest potrzebna, ale najbardziej oczekiwana jest 0Rh-. W nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy.

Przetoczenie krwi może być konieczne m.in. w związku z wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami - w trakcie i po chemioterapii - oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Od krwiodawców pobiera się tzw. krew pełną albo określone składniki krwi. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi.

Kto może oddać krew?


Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat stanu zdrowia i przejść badania - do oddania krwi kwalifikuje lekarz. Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby. Czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana np. przeziębieniem, wyrwaniem zęba czy zrobieniem tatuażu.

Data obchodów Światowego Dnia Honorowych Dawców Krwi jest związana z dniem urodzin Karola Landsteinera, austriackiego lekarza patologa i immunologa, który w 1901 r. odkrył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny warunkujące zjawisko aglutynacji (zlepiania się) krwinek w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej. Na podstawie tych obserwacji Landsteiner wyróżnił trzy grupy krwi, za co otrzymał w 1930 r. Nagrodę Nobla. Umożliwiło to rozwój transfuzjologii i podstaw bezpiecznego przetaczania krwi. W 1940 r. Landsteiner był również współodkrywcą czynnika Rh.


 • 15:55 Kurt Weill Rise And Fall Of The City Of Mahagonny: Main Title
 • 15:58 Alexandre Desplat Big Market
 • 16:01 Nina Simone Don't Let Me Be Misunderstood
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic