Informacje

Stary Teatr w Krakowie: plan nowego sezonu związany z odwołaniem Polewki

Dodano:

Rada Artystyczna i dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie szykują plan sezonu artystycznego 2018/19; będzie on jednak mógł być zrealizowany - zdaniem Rady - gdy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwoła Jana Polewkę ze stanowiska wicedyrektora Teatru.

Na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Starego Teatru Marek Mikos poinformował, że złożył wniosek do ministra kultury o odwołanie z funkcji wicedyrektora ds. artystycznych Jana Polewki.

Odwołania Polewki domaga się Rada Artystyczna Starego Teatru. „Wizja teatru, jaką pan Jan przedstawił na konferencji w zeszłym roku jak i nasze doświadczenia ze współpracy z nim w bieżącym sezonie nie stwarzały żadnej nadziei na owocną, dobrą, twórczą kooperatywę w sezonie (2018/19), który chcieliśmy zaprojektować” – powiedział Radosław Krzyżowski z Rady Artystycznej Starego Teatru.

Na razie nie ujawniono szczegółów planu na sezon 2018/19.

„W ostatnich miesiącach prowadziliśmy długie rozmowy. Doszliśmy do ustaleń, które napawają optymizmem co do najbliższej przyszłości Starego Teatru” – powiedział Mikos.

Rada Artystyczna Starego Teatru została powołana w styczniu, aby przedstawić dyrekcji propozycje repertuarowe na kolejny sezon artystyczny. W jej skład wchodzą: Anna Dymna, Ewa Kaim, Anna Radwan, Dorota Segda, Roman Gancarczyk, Radosław Krzyżowski i Krzysztof Zawadzki. Krzyżowski podkreślił, że rada powstała, żeby "ocalić piękny, żywy, mocny wielopokoleniowy zespół twórców oraz, aby nie dopuścić do załamania statusu artystycznego Starego Teatru”.

Przygotowywany na sezon 2018/19 projekt ma zapobiec odejściu uzdolnionych młodych aktorów – w ostatnim sezonie odeszło ich kilkoro. Przedstawiciel Rady Artystycznej ocenił, że na ich miejsce nie będzie łatwo znaleźć nowych artystów. Zgodnie z informacjami uzyskanymi w teatrze, zdolni reżyserzy, w obliczu optymistycznych prognoz na sezon 2018/19, wyrażają chęć współpracy ze Starym Teatrem.

Według szacunków frekwencja na spektaklach styczniowych sięgała 100 proc., a na majowych - prawie 90 proc. Ogólnie frekwencja jest nieco niższa niż w sezonie poprzednim, jednak dokładnego podsumowania sezonu teatr jeszcze się nie podejmuje, ponieważ w czerwcu na deskach sceny narodowej odbędą się jeszcze dwie premiery.

Reżyser i scenograf Jan Polewka był oficjalnie wicedyrektorem ds. artystycznych Starego Teatru od października 2017 r. Urodzony w 1945 r. Polewka jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Oprócz Starego Teatru współpracował m.in. z Teatrem Współczesnym w Warszawie i Operą Wrocławską. W latach 90. ub. wieku był dyrektorem Teatru Groteska w Krakowie.

 • 15:52 Stacey Kent One Note Samba
 • 15:55 Kurt Weill Rise And Fall Of The City Of Mahagonny: Main Title
 • 15:58 Alexandre Desplat Big Market
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic