ON AIR
od 21:00 Operowa Niedziela zaprasza: Jowita Dziedzic-Golec

Rozpoczął się 7. Mózg Festival

Prezentacje performance'ów w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów rozpoczęły w czwartek siódmą edycję "Mózg Festival" w Bydgoszczy. Impreza poświęcona jest muzyce współczesnej oraz sztukom wizualnym.

"Główna idea, przyświecająca każdemu etapowi przygotowań kolejnej edycji, to warunek, że sztuka prezentowana na festiwalu musi być autorska, oryginalna, zawierać znamiona wybitnej. Budując ten festiwal staram się również zacierać niepotrzebnie wyznaczaną granicę pomiędzy muzyką i sztukami wizualnymi. Od lat wszystkie dziedziny sztuki przenikają się i należy wspierać ten naturalny proces" - podkreślił Sławomir Janicki, dyrektor festiwalu.

Jak mówił, pojęcie sztuk wizualnych obejmuje zarówno performance art, video art, instalacje wizualne i audiowizualne, jak również malarstwo, fotografię czy film.

"Także w tym wypadku użyć by można określenia +współczesne sztuki wizualne+, czyli pozostające w związku z tradycją, ale tworzone teraz, w odniesieniu do obecnej rzeczywistości zarówno w świecie sztuki (współczesne techniki czy środki wyrazu), jak i współczesnych zagadnień społecznych" - dodał Janicki.

Bohaterami pierwszego wieczoru festiwalu byli performerzy: wywodzący się z Bydgoszczy Adam Witkowski, autorka prac performance, instalacji, rysunku i video Essi Kausalainen z Finlandii oraz brytyjski duet Alexandra Zierle i Paul Carter. Serię koncertów rozpoczęła grupa "Ed Wood", określana jako noise-rockowe duo z Bydgoszczy.

"Mówiąc o muzyce współczesnej, w przypadku tego festiwalu, nie mam na myśli tej wywodzącej się z klasyki muzyki poważnej, ale tę tworzoną obecnie - muzykę, która może mieć swoje korzenie zarówno w klasyce, jazzie, wszystkich odmianach rocka, muzyce elektronicznej, czy eksperymentalnej. Wszystkie te pojęcia są też zresztą wielce umowne" - podkreślił Janicki.

Podczas festiwalu zagra w Bydgoszczy m.in. Helmut Nadolski, jedna z najbarwniejszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci na polskiej scenie muzycznej, grupa Ecstasy Project, dueat Trevor Watts and Veryan Weston, Steven Bernstein ze swoim zespołem Sex Mob i trio The Ames Room. Osobną grupę wydarzeń zaliczono do kategorii "koncertów wizualnych", które przygotował Adam Garnek.

Festiwal to nie tylko prezentacje artystów, ale także warsztaty, spotkania, wieczory muzyki improwizowanej, podczas których na scenie grają muzycy mający pierwszą okazję do wspólnego występu. Festiwal zakończy się 19 listopada.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic