Polski film o ocalałych z holokaustu będzie miał premierę w USA

Polski dokument "8 historii, które nie zmieniły świata", poświęcony mieszkającym w Polsce ludziom, którzy przetrwali holokaust - zdobywca Nagrody Publiczności na festiwalu Żydowskie Motywy w Warszawie - będzie miał dziś premierę w USA.

Dwa premierowe pokazy odbędą się tego samego dnia w Lincoln Center w Nowym Jorku, w ramach Nowojorskiego Festiwalu Filmów Żydowskich (New York Jewish Film Festival) - poinformował odpowiedzialny za promocję filmu Filip Sarniak.

"8 historii, które nie zmieniły świata" (z podtytułem: "Podróż do krainy dzieciństwa polskich Żydów") to projekt grupy młodych polskich Żydów. Film jest krótkometrażowy, trwa 35 minut. Jego głównymi twórcami są Jan Śpiewak i Ivo Krankowski, obaj urodzeni w 1987 r. Śpiewak, autor scenariusza, jest współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej. Krankowski to niezależny reżyser i producent filmowy.

"Chcieliśmy pokazać dzieciństwo polskich Żydów jako część codziennego przedwojennego życia w Polsce. Naszym celem było stworzenie i zachowanie we wspólnej pamięci obrazu wielokulturowego kraju, wielowiekowego i kreatywnego sąsiedztwa Polaków i Żydów" - wyjaśnili filmowcy.

Dokument ma ośmioro bohaterów, polskich Żydów urodzonych między rokiem 1914 i 1933. Wprowadzają oni widza w krainę ich własnej młodości, dziecięcych marzeń i przygód. Opowieści osnute są wokół najwcześniejszych wspomnień i wydarzeń. Żydzi z filmu mówią o tym, jakie książki czytali w dzieciństwie, jak wyglądał ich pierwszy dzień w szkole, kiedy po raz pierwszy pili alkohol, jak miała na imię ich pierwsza miłość.

Te osobiste historie "składają sie na wielobarwny obraz utraconego świata, zachowanego tylko na czarno-białych filmach i w pamięci ostatnich świadków" - podkreślili twórcy dokumentu.

Filmowcy szukali także odpowiedzi na pytanie, jak ludzie, którzy doświadczyli burzliwych dziejów XX wieku, podchodzą do życia obecnie, jak mierzą się ze swą pamięcią i swoją starością.

Zdjęcia do "8 historii..." realizowano latem 2009 r., m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Warszawie. Sfinansowanie projektu możliwe było m.in. dzięki grantom Komisji Europejskiej - w ramach programu "Młodzież w działaniu", oraz dzięki pomocy ambasady USA i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Dokument, który polską premierę miał w lutym ubiegłego roku, zdobył już kilka nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Żydowskie Motywy w Warszawie, wyróżnienie na Festiwalu Filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym oraz pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmowe Zwierciadła w Ostrołęce - z uzasadnieniem: "za pozbawioną patosu i moralizatorstwa piękną opowieść o świecie, którego już nie ma, przywołanie jego smaków i zapachów".

20. Nowojorski Festiwal Filmów Żydowskich rozpoczął się w Lincoln Center 12 stycznia, potrwa do 27 stycznia.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic