ON AIR
od 17:00 Od słowa do słowa zaprasza: Katarzyna Hnat

Otwarto dwie nowe wystawy chopinowskie

Dwie ekspozycje: "Fryderyk Chopin widziany oczami dzieci" i "Kościół w Brochowie - miejsce chrztu kompozytora" otwarto w Warszawie. Pierwszą wystawę można oglądać w holu siedziby warszawskiego ratusza, drugą - na arkadach przed budynkiem.

Wystawa "Fryderyk Chopin widziany oczami dzieci" to wybór prac plastycznych nagrodzonych i wyróżnionych w I edycji Konkursów Chopinowskich zorganizowanych przez Stowarzyszenie "Rodzina Szkół Chopinowskich". Stowarzyszenie tworzą szkoły podstawowe i gimnazja im. Fryderyka Chopina z m.in. Milanówka, Sochaczewa, Brochowa i Warszawy.

 

Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt prac plastycznych przedstawiających portrety Chopina, kompozytora przy fortepianie i w otoczeniu wierzb.

"Cieszę się, że w Roku Chopinowskim powstała inicjatywa Stowarzyszenie Rodzina Szkół Chopinowskich; mam nadzieję, że będzie się ona nadal rozwijać. Dzisiejsza wystawa to przykład pierwszych działań tego stowarzyszenia" - mówił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Wystawa "Kościół w Brochowie - miejsce chrztu kompozytora" prezentuje fotografie świątyni, która w związku z ubiegłorocznymi obchodami 200. rocznicy urodzin kompozytora - w ramach programu "Chopin 2010" - została zrekonstruowana ze środków resortu kultury.

W ramach prac wykonano kolorową polichromię sklepienia, która przypominać ma tę sprzed 200 lat - została odtworzona m. in. na podstawie zachowanego niewielkiego fragmentu malowideł. Do kościoła wstawiono też nowe, marmurowe ołtarze, ławki, ambonę i stalle - wszystko odtworzone na podstawie archiwalnych zdjęć. Zrekonstruowano rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego. Świątynia doczekała się też nowej, granitowej posadzki i jasnych witraży. Prace remontowe wykonano też na zewnątrz - poprawiły wygląd elewacji i dzwonnicy.

W opinii Waldemara Dąbrowskiego, przewodniczącego Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego, w losach kościoła w Brochowie odbija się los Polski i Polaków. "Niegdyś kościół był odzwierciedlenie dobrobytu i aspiracji okolicznego ziemiaństwa (...) na początku XX wieku doświadczony dramatem dwóch wojen: spłonął w wyniku walk rosyjsko-pruskich w 1916 r., po zrekonstruowaniu ponownie zniszczony w czasie Bitwy nad Bzurą w 1939 r., odbudowany pośpiesznie w latach 1946-49 nie odzyskał dawnej świetności" - opowiadał Dąbrowski.

Dopiero w roku 1990 przyznano Brochowowi 100 proc. finansowania remontu, był to początek 20-letniego okresu prac budowlanych i konserwatorskich, których ostateczny efekt wpisał się w obchody Roku Chopina.

Organizatorem wystaw jest Biuro Obchodów Chopin 2010 oraz Stowarzyszenie "Rodzina Szkół Chopinowskich".


 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic